• Wycieczka w Beskid Żywiecki

          • W dniach 30-31 maja uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w dwudniowej wycieczce w Beskid Żywiecki. Pierwszym punktem programu był przejazd do Korbielowa i wejście z przewodnikiem szlakiem turystycznym na Halę Miziową. Następnie  po trudach wspinaczki odpoczęliśmy przy schronisku PTTK i podziwialiśmy  panoramę Beskidu Żywieckiego. Później przejechaliśmy do Węgierskiej Górki, gdzie zwiedziliśmy Fort Wędrowiec - schron drużyny piechoty w kampanii wrześniowej. Obecnie w obiekcie mieści się muzeum, w którym mogliśmy obejrzeć militaria, a także zbiór dokumentacji fotograficznej, związanej z obroną Węgierskiej Górki, pochodzącej ze zbiorów żywieckiego Klubu Miłośników Oręża Polskiego Lech.

            Wieczorem nastąpił  przejazd do miejsca zakwaterowania, gdzie pokrzepiliśmy się obiadokolacją. Pobudka następnego dnia nastąpiła już o 7 rano, by wcześnie przejechać do Wisły, na górę skoczni wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowych. Następnie podjechaliśmy pod Górę Żar koleją linowo – terenową, by podziwiać panoramę Jeziora Żywieckiego. Około godziny 16:00 pełni niezwykłych wrażeń wyjechaliśmy w drogę powrotną.

            Wycieczka bardzo nam się podobała.

            Ewa Nowaczkiewicz

          • Dzień Mamy i Taty w Zeróweczce

          • Dnia 31.05.2022r. od samego rano w zerówce panował duży ruch i odświętny nastrój. Trwały ostatnie przygotowania przed przybyciem ważnych gości. Na ten dzień dzieci zaprosiły swoje mamusie i swoich tatusiów. W programie był występ, na który składały się piosenki, wiersze i życzenia. Dzieci wręczyły rodzicom przepiękne laurki, które wykonały samodzielnie wkładając w to wiele pracy i miłości. Dużo śmiechu było gdy rodzice musieli się rozpoznać na portretach namalowanych przez ich pociechy. Nie zabrakło też łez wzruszenia. Następnie wszyscy udali się na słodko owocowy poczęstunek. W tym dniu panowała bardzo miła atmosfera. Dziękuję wszystkim za przybycie i pomoc w przydotowaniach.

            Danuta Dziadek

          • XVII Mały Gminny Konkurs Recytatorski - Eko znaczy zdrowo.

          • Dnia 17.05.2022r. W naszej szkole odbył się Mały Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem Eko-znaczy zdrowo w ramach eliminacji do Międzypowiatowego Konkursu Recytatorskiego. W konkursie udział wzięli uczniowie ze szkół: w Dobrowodzie, Siesławicach, Szańcu i Zbludowicach. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach 0-I i II-III. Komisja oceniała min. dobór i opanowanie tekstu, wymawianie końcówek, ogólne wrażenie artystyczne, strój.

            W kategorii pierwszej według komisji najlepiej zaprezentowali się:Dominika Zawadzińska i Bartosz Grąbka ze szkoły w Zbludowicach oraz Zuzanna Mrożek ze szkoły w Siesławicach. W kategorii drugiej : Laura Kosela ze szkoły w Szańcu ,Zuzanna Stępień i Katarzyna Skawska ze szkoły w Zbludowicach.

            Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie.

            Danuta Dziadek

          • Dzień Dziecka w przedszkolu

          • Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni  w całym roku, na który czekają wszystkie dzieci te małe i te duże.

            Tegoroczny Dzień Dziecka świętowaliśmy w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Dzieci miały okazje obejrzeć spektakl teatralny p. t.  „Lokomotywa Pana Tuwima”  w wykonaniu profesjonalnych aktorów, który przedszkolaki oglądały jak zaczarowane.

            W budynku naszego przedszkola czekały na nas kolejne niespodzianki. Podczas naszej nieobecności przedszkole odwiedziła mieszkanka naszej miejscowości i zostawiła słodki poczęstunek w podziękowaniu za kartki świąteczne, które otrzymała od przedszkolaków. Dodatkowo na dzieci czekała jeszcze jedna torba prezentowa wypełniona po brzegi  słodkościami oraz piękny list, również od mieszkanki Dobrowody. Pani także chciała się odwdzięczyć za życzenia świąteczne, które otrzymała i które sprawiły jej ogromną radość. Przedszkolaki były strasznie zaskoczone i bardzo zadowolone, za co dziękujemy serdecznie. Cieszymy się , że możemy liczyć na naszych sąsiadów!

            Niespodzianek w tym dniu nie było końca. Nawet zamiast obiadu pojawiła się kochana przez wszystkie dzieci-pizza oraz lody. To był naprawdę niezwykły dzień.

            M. Nowocień

            M. Sobczak

          • Dzień Mamy i Taty w przedszkolu

          • Uroczyste występy z okazji Święta Mamy i Taty za nami. Przedszkolaki podziękowały rodzicom za bezwarunkową miłość, opiekę i wychowanie najpiękniej jak potrafiły- wierszami, piosenkami i tańcami.

            Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.  Były chwile wzruszenia i radości. Po części artystycznej przedszkolaki podarowały rodzicom własnoręcznie wykonane upominki . Podczas ich wręczania całusom i uściskom nie było końca.


            M. Nowocień

            M. Sobczak

          • Ogólnopolski Test Kompetencji Trzecioklasisty

          • Ogólnopolski Test Kompetencji Trzecioklasisty już napisany. Uczniowie klasy III zmierzyli się z testami:

            • z języka polskiego słuchanie – po wysłuchaniu informacji dzieci musiały odpowiedzieć na pytania zamknięte – 15 min.;
            • z języka polskiego czytanie ze zrozumieniem i wiedza z tego przedmiotu oraz napisać - Gdzie chcesz mieszkać w przyszłości ?– 35 min.
            • z matematyki zadania obejmujące swym zakresem całą wiedzę jaka powinni posiadać uczniowie po klasie III – 45 min.
            • z przyrody pytania zamknięte i  -20 min.

             

            Umiejętności,  wiedza i zastosowanie jej w praktyce. Logiczne myślenie, skupienie, bardzo dobre tempo pracy – to przepis na sukces!

            Oczywiście gdzie 2 osoby tam 3 opinie - dla jednych sprawdzian łatwy, dla innych trudny, dla pozostałych bardzo trudny. Jak było? Dowiemy się kiedy otrzymamy wyniki.

            Spokojni powinni być ci, którzy systematycznie uczyli się i solidnie pomimo pandemii pracowali przez 3 lata.

                   Barbara Wielgo

          • XVII "Mały" Konkurs Recytatorski - Jesteśmy eko - znaczy zdrowo.

          • Dnia 16.05 2022r. odbył się międzyszkolny szkolny konkurs recytatorski. Były to eliminacje do XVII Małego Gminnego Konkursu Recytatorskiego "Eko- znaczy zdrowo". Udział brało 12 uczniów z klas 0-III.
            Dzieci pięknie recytowały wiersze o tematyce ekologicznej. Komisja zdecydowała, że naszą szkołę będą reprezentować : Lena Smorga kl 0, Alicja Gwóźdź kl I, Amelia Gwóźdź i Hubert Górak kl III.
            Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Danuta Dziadek

          • Dzień Matki w klasie I

          •        W dniu 20 maja 2022r. w klasie pierwszej obchodziliśmy Dzień Matki. O godzinie 10.00 cała nasza klasa pod kierunkiem pani Marty Skowrońskiej wzięła udział w uroczystym przedstawieniu, poświęconym  naszym kochanym Mamom. Wszystkie zebrane mamy powitała pani dyrektor Barbara Guzińska. Uczniowie zaprezentowali   przygotowany  program słowno-muzyczny, w którym mogli wyrazić uczucia, jakimi darzą swoje Mamy, przeprosić za wszelkie wybryki i przewinienia, a przede wszystkim przekazać swoje najgorętsze życzenia z okazji ich święta.

            Dzieci wręczyły mamom przygotowane własnoręcznie laurki oraz bukiety. Odbył się również quiz dla zaproszonych gości, w którym należało się odgadnąć po portrecie i opisie przez dziecko. Po występie mamy mogły przy kawie, herbacie i ciastku porozmawiać. Podczas programu nie zabrakło łez wzruszenia i uśmiechu na twarzach naszych Mam.

                 Życzymy Im, aby Dzień Matki trwał cały rok!

            Marta Skowrońska

          • W Mlecznej Krainie...

          • 18 maja w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Mleka. Przedszkolaki dowiedziały się jak to się dzieje, że mamy mleko na sklepowej półce, poznały produkty mleczne ale przede wszystkim dowiedziały się, jak bardzo zdrowo jest pić mleko i jeść nabiał oraz jakie to ma znaczenie dla organizmu każdego człowieka. Nie zabrakło degustacji mleka i jego przetworów, jednak najwięcej emocji wywołało dojenie krowy Balbinki wykonanej z kartonu i lateksowej rękawiczki. 

            M.Nowocień, M.Sobczak

          • I Międzypowiatowy Konkurs Plastyczny – “Mój zawód – moja przyszłość”

          • 11 maja 2022 r. odbyło się uroczyste rozdanie nagród dla laureatów I Międzypowiatowego Konkursu Plastycznego – “Mój zawód – moja przyszłość” w Powiatowym Ośrodku Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy plastycznej inspirowanej wyobrażeniem zawodu, jaki dany uczeń chciałby wykonywać w przyszłości.  Konkurs organizowany był w dwóch kategoriach wiekowych dla  klas I – III szkół podstawowych - temat: „W przyszłości będę…”  Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Do organizatorów wpłynęło 345 prac uczniów z 25 szkół.  Z naszej szkoły również wiele osób brało  udział w tym konkursie. Jednak największy sukces osiągnął Marcel Lechowski z klasy II, który został wyróżniony. Jego praca przedstawiała zawód rolnika.  Brawo Marcel! Tylko tak dalej.

             

            Dnia 11 maja 2022r. uczniowie klasy drugiej Zosia Ficek i Mateusz Wolicki wzięli udział w IX Powiatowym XX Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym „Buskie legendy” organizowanym Publiczną Szkołę  Podstawową  im. Jana Pawła II w  Zbludowicach 

            Uczniowie  musieli  wykazać  się  znajomością tematyki przedstawionych niżej legend:

            • Legenda o Byczej Górze,
            • Legenda o powstaniu Buska,
            • Legenda o Leszku Czarnym i tarczy cudownej,
            • Legenda o herbie Buska,
            • Legenda o Kwiatkowej Górze,
            • Legenda o Szymku i Królowej Jadwidze.

            Uczniom z naszej szkoły udało się doskonale wykazać znajomością tych legend. Musieli włożyć wiele pracy i poświęcić dużo czasu. Mateusz zajął II miejsce, a Zosia została wyróżniona. 

            Wielkie gratulacje i dalszych sukcesów dla Was!

            Dorota Olszowa

          • 231 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

          •    W dniu 28.04.2022 r. w PSP w Dobrowodzie im. Jana Długosza odbyła się akademia poświęcona obchodom 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To szczególna uroczystość, która wszystkim Polakom kojarzy się z radością i nadzieją. Uczy patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej.

                Część oficjalna akademii rozpoczęła się wprowadzeniem Sztandaru Szkoły  i odśpiewaniem przez wszystkich zebranych hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej   -  Mazurka Dąbrowskiego, a następnie hymnu szkoły – „Bądź jak Długosz”.

            Ciekawą forma przekazu w czasie akademii była postać ducha historycznego, który przenosił widzów w czasy trwania obrad Sejmu Wielkiego jego reform i znaczenia uchwalenia Konstytucji 3 Maja przywołując różne postacie historyczne z tego okresu. W roli ducha wystąpił Dawid Dulik ucz. kl.8. Ważnymi postaciami, które duch przywołał była postać  samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz ówczesnego Marszałka Sejmu Czteroletniego - Stanisława Małachowskiego.

            Król przypomniał wszystkim  o wydarzeniach, które prowadziły Polskę do nieustannego upadku o obudzeniu się sumienia narodowego Polaków widzących zbawienie i nadzieję w reformach społeczno – politycznych Sejmu Wielkiego i uchwalonej Ustawie Rządowej. W roli króla wystąpił ucz. kl.7 - Mateusz Matusik. Natomiast Marszałek Sejmu Wielkiego Stanisław Małachowski  ( w tej roli Jakub Kolarz - ucz. kl. 8),  zapoznał zebranych widzów z 11 artykułami Ustawy Rządowej uchwalonej 3 Maja 1791 rok.  Relacje prowadzących w tych rolach wystąpiły uczennice klasy 7 - Milena Gwóźdź i Natalia Kuc przeplatały wiersze okolicznościowe i patriotyczne w wykonaniu uczniów klas: 5, 7 i 8 oraz pieśni w wykonaniu chóru szkolnego: „Witaj majowa jutrzenko”, „Polonez 3 maja”. Natomiast piosenkę „Taki kraj” zaśpiewała solo  uczennica klasy 7 – Julia Gwódź. Część artystyczną zwieńczyła współczesna, o radosnym charakterze piosenka pt. „Młody maj …” w wykonaniu chóru szkolnego.

            Na zakończenie uroczystości głos zabrała dyrektor szkoły - Pani Barbara Guzińska, która przypomniała zebranym uczniom i nauczycielom jak ważnym dokumentem była Konstytucja 3 Maja z 1791 roku regulująca ustrój naszego państwa. Z racji dłuższego wolnego Pani Dyrektor pożyczyła też uczniom i nauczycielom udanego i bezpiecznego wypoczynku.

            Dla upamiętnienia tego wydarzenia z historii Polski część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie przygotowali uczniowie klas: 5, 6, 7, 8,  pod opieką p. Anny Rak.             

            Serdeczne podziękowania za wykonanie dekoracji na sali gimnastycznej składamy - Pani Joannie Chudzińskiej.

            A.Rak

            Zdjęcia z akademii szkolnej - 3 Maja

            Zdjęcia z uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Busku-Zdroju

             

            Mieszkańcy, władze samorządowe, duchowni oraz uczniowie szkół gminy Busko – Zdrój uczestniczyli w wydarzeniach związanych z 231 rocznicą uchwalenia Konstytucji  3 Maja. Rozpoczęła je Msza święta za Ojczyznę w kościele parafialnym Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Busku-Zdroju.                                                                                                      Po uroczystej mszy świętej odbył się przemarsz ulicą Bohaterów Warszawy i al. Mickiewicza pod pomnik Tadeusza Kościuszki. W przemarszu wzięli udział harcerze  i mażoretki. Prowadziła go Buska Orkiestra Dęta. Pod pomnikiem odbyło się przemówienie burmistrza Waldemara Sikory, składanie wiązanek i występy artystyczne orkiestry dętej oraz mażoretek. Był też polonez w wykonaniu młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Następnie koncerty zagrały zespoły "Echo" oraz "Belferek", a w muszli koncertowej Parku Zdrojowego miał miejsce występ Buskiej Orkiestry Zdrojowej.                                           NnZ okazji rocznicy nasze miasto zostało przystrojone w barwy narodowe. Flagi powiewały m.in. wzdłuż alei Mickiewicza, Placu Zwycięstwa,  na budynkach użyteczności publicznej i domach prywatnych.

            Niech się święci 3 Maja!

          • WIELKI SUKCES MATEUSZA MATUSIKA z klasy VII

          • 25 kwietnia 2022r. w sali konferencyjnej OMEGA w Centrum Kongresowym Targów Kielce odbyła się uroczysta gala podsumowująca Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych  województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym  2021/2022. Na tę uroczystość zostali zaproszeni laureaci konkursów przedmiotowych z całego województwa świętokrzyskiego ( 193 uczniów), nauczyciele, rodzice,  dyrektorzy szkół i przedstawiciele samorządów. 

            Publiczną Szkołę Podstawową  w Dobrowodzie  im. Jana Długosza  reprezentował uczeń klasy siódmej  Mateusz Matusik, który w bieżącym roku szkolnym został  laureatem  III Wojewódzkiego Konkursu z Historii dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego 2021/2022. Nagrody w postaci pamiątkowych złotych medali, dyplomy i zaświadczenia oraz słodkie piernikowe serca wręczali tegorocznym  laureatom wojewoda świętokrzyski -  Pan Zbigniew Koniusz, Świętokrzyski Kurator Oświaty -  Pan Kazimierz Mądzik,  Świętokrzyski Wicekurator Oświaty – Pani Katarzyna Nowacka oraz Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum  Doskonalenia Nauczycieli – Pan Jacek Wołowiec.

            Mateusz Matusik aby osiągnąć taki sukces musiał wziąć udział w 3 etapach w/w konkursu.

            W pierwszym  etapie szkolnym Mateusz uzyskał 94% najwyższy wynik w szkole.                          ( 25.XI.2021r.)

            W drugim  etapie rejonowym uzyskał 74% ( 10.02.2022r.)

            W etapie wojewódzkim zdobył 94% ( 21.03.2022r.)  tj.  ex aequo  trzeci wynik w naszym  województwie.

            Mateusz znalazł się w gronie 18 najlepszych uczniów w województwie świętokrzyskim, którzy uczestniczyli w III Wojewódzkim Konkursie z Historii dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego 2021/2022 i uzyskał tytuł LAUREATA.

            Warto podkreślić, że w trzecim etapie oprócz materiału klasy 5,6 i 7 obowiązywał także materiał nauczania z zakresu historii II wojny światowej i historii powojennej Polski i świata realizowany dopiero w klasie ósmej, a Mateusz jest dopiero w klasie 7, więc musiał  opanować ten materiał  w ciągu bardzo krótkiego czasu bo w ciągu 2 miesięcy.

            Mateusz wykazał się wyróżniającą wiedzą i umiejętnościami myślenia przyczynowo– skutkowego czytając trudne  historyczne teksty źródłowe, pracując z infografiką i mapami historycznymi, oglądając filmy historyczne.

            Zdobycie tytułu laureata konkursu przedmiotowego jest bardzo trudnym osiągnięciem i daje uczniowi dużo korzyści i satysfakcji.  Tytuł laureata konkursu przedmiotowego zwalnia uczniów z pisania z tej części egzaminu, z której dany uczeń zdobył laur i często otwiera drogę do najlepszych szkół średnich nie tylko w województwie, ale w całej Polsce. Żeby go zdobyć to trzeba jednak przejść aż trzy etapy - rozpoczynając od pierwszego szkolnego, a kończąc na trzecim - wojewódzkim, do którego trafiają tylko najlepsi uczniowie  jak uczeń Mateusz Matusik.

            Gratulujemy i życzymy Mateuszowi dalszych  sukcesów.

                                                                                                                                       

            Nauczyciel historii

            Anna Rak

            Zdjęcia z uroczystej gali podsumowującej Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe

          • Przedszkolaki dbają o naszą planetę.

          • „Otaczająca nas przyroda jest bezcennym skarbem”.

            W celu uwrażliwienia dzieci na otaczające środowisko i uczenia jak można je chronić oraz co mu zagraża, w przedszkolu został przeprowadzony cykl zajęć o tematyce proekologicznej. 22 kwietnia przedszkolaki z obu grup obchodziły Światowy Dzień Ziemi. Z okazji tak ważnego dla nas wszystkich święta, w przedszkolu odbyły się ciekawe zajęcia o tematyce ekologicznej. Dzieci oglądały model naszej Ziemi-globus, przeniosły się w podróż multimedialną , najpierw oglądały film p.t. „Ekologiczny dom „ w którym rodzina Brudasińskich postanowiła zmienić swoje nawyki i stworzyć dom przyjazny środowisku. Następnie Pan Śmietnik przypomniał przedszkolakom zasady segregacji śmieci. Dzieci z naszego przedszkola dowiedziały się również, co to jest smog oraz jak ważne dla naszej planety jest oszczędzanie wody i energii elektrycznej. Przedszkolaki przyłączyły się także do akcji „Sprzątania świata” oraz zaangażowały się w zbiórkę plastikowych nakrętek oraz zużytych baterii. Na zakończenie cyklu dzieci na podstawie własnych doświadczeń oraz obejrzanych filmów edukacyjnych, wymieniły co możemy zrobić żeby nasza planeta była zawsze uśmiechnięta. Na zakończenie zajęć każdy przedszkolak otrzymał specjalną odznakę przyjaciela Ziemi.

            Martyna Nowocień, Małgorzata Sobczak

            Zdjęcia - M.Nowocień

          • XII edycja Międzyszkolnego Konkursu Informatycznego w PSP w Siesławicach

          • 28 kwietnia 2022r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Siesławicach odbyła się XII edycja Międzyszkolnego Konkursu Informatycznego na najciekawszą i najładniejszą prezentację multimedialną wykonaną w programie PowerPoint. W konkursie udział wzięli uczniowie klas V – VI ze szkół podstawowych Gminy Busko – Zdrój. Każdy uczestnik konkursu miał za zadanie wykonać w czasie 2 godzin zegarowych prezentację w programie Microsoft Office 2013 na jeden z trzech tematów do wyboru. Po wykonaniu prezentacji należało ją przedstawić /zaprezentować/ w czasie 10 minut.

            Naszą szkołę reprezentowały: Maja Misztal (kl.V), która zajęła II miejsce za prezenatację na temat " Cudze chwalicie, swego nie znacie..." oraz Julia Kubala (kl.V) - zajęła III miejsce oraz nagrodę publiczności za prezentację na temat "Moje zainteresowania" 

            Dziękujemy Juli i Mai za wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły i gratulujemy sukcesu.

            Bożena Krupa

            Zdjęcia J. Wójcik

          • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - etap powiatowy

          • KOLEJNY SUKCES!!!!

            26 kwietnia 2022r. odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem ,, Młodzież Zapobiega Pożarom".  W 43 edycji tego konkursu wzięli udział uczniowie ZPO w Dobrowodzie:

            • w I kategorii wiekowej - szkół podstawowych kl. I -IV:

            Hubert Górak - klasa III, Kamila Lechowska- klasa IV, Bartosz Matusik- klasa IV

            • w II kategorii wiekowej klas V-VIII :

            Mateusz Matusik – klasa VII, Szymon Lechowski – klasa VII

               W tych II kategoriach wiekowych wzięło udział ponad 50 uczestników z powiatu buskiego. Wygrali eliminacje szkolne i gminne. Testy zarówno w eliminacjach szkolnych, gminnych jak                          i powiatowych składały się z 30 pytań i należało je rozwiązać w 20 minut.

                Pisanie testów przebiegło sprawnie. Po podliczeniu punktów okazało się, że poziom uczestników był bardzo wysoki i wyrównany. Organizatorzy musieli przeprowadzić dogrywki we wszystkich kategoriach wiekowych. I tak:  w I kategorii wiekowej Kamila Lechowska i Hubert Górak pokonali po kilku dodatkowych pytaniach w dogrywce  2 uczniów z innych szkół. Ostatecznie

            II miejsce zajęła Kamila Lechowska

            III miejsce zajął Hubert  Górak

                   W II kategorii wiekowej rywalizacja była również bardzo zacięta.  Mateusz Matusik toczył bój w dogrywce z inną uczestniczką. Po wielu dodatkowych pytaniach

             II miejsce zajął Mateusz Matusik

             III miejsce zajął Szymon Lechowski          

                     Uczniowie z rąk p. Artura Brachowicza Komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży  Pożarnej w Busku -Zdroju i organizatorów tych eliminacji otrzymali gratulacje, dyplomy i nagrody.

                    Młodzież godnie reprezentowała naszą szkołę. Trud włożony  w przygotowania, opanowanie ogromu dodatkowej wiedzy, przepisów m.in. z ochrony PPOŻ, historii PSP i OSP, pierwszej pomocy, specjalistycznej wiedzy z zapobiegania pożarom  itp. zaowocował zdobyciem  przez uczniów naszej szkoły  4  z  6  miejsc na podium. Duma i radość przepełniała nasze serca.

            OGROMNY SUKCES, który z pewnością spowoduje dużą mobilizację w przyszłym roku.

                            Składam serdeczne podziękowania rodzicom za pomoc  w przygotowaniach i w dowiezieniu dzieci na turniej.

                       Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!                              

            Barbara Wielgo

            Gratulacje i wręczenie nagród zwycięzcom Turnieju.

          • Dzień Ziemi w bibliotece

          • Z okazji Światowego Dnia Ziemi  22 kwietnia w naszej szkolnej bibliotece  odbyły się zajęcia edukacyjne mające na celu promowanie postaw ekologicznych oraz uświadomienie najmłodszym, jak chronić i dbać o nasze środowisko.

                W spotkaniu wzięli udział uczniowie kl.1. Dzieci obejrzały książki o ekologii i przyrodzie przygotowane na wystawce czytelniczej, obejrzały prezentację  „Zielona Ziemia” a następnie wykonały prace plastyczne.

            W bibliotece odbył się również konkurs plastyczny pod hasłem” Ratujmy naszą planetę” dla wszystkich czytelników.

            Wiele radości sprawiły dzieciom zagadki dotyczące świata przyrody oraz zabawa ruchowa, podczas której naśladowały zachowania roślin i zwierząt.

                  Marta Skowrońska

          • Dzień Ziemi w klasie I-III

          •      W dniu 26.04.2022 r. uczniowie kl. I- III   z okazji Dnia Ziemi udali się sprzątać najbliższą okolicę wokół szkoły.

            Celem akcji  jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska - poczynając od uprzątania śmieci, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów po długofalowe, rozbudowane programy ekologiczne.

            Dzień Ziemi obchodzony jest w naszej szkole od kilku lat, ponieważ rozwiązanie nabrzmiałych problemów ekologicznych, wobec których stanęła współczesna ludzkość, nie będzie możliwe bez szerokiego udziału edukacji na wszystkich szczeblach i poziomach kształcenia.

                   Wszyscy uczniowie kl1-3  zaangażowali się w tę akcję. Posprzątaliśmy teren wokół szkoły, pas zieleni do Olganowa i przystanki

            Marta Skowrońska

          • Uroczystość poświęcenia sztandaru PSP w Dobrowodzie

          •      W życiu każdego człowieka są chwile niezwykłe, które zapadają na stałe w jego świadomość. Takim doniosłym wydarzeniem dla dzieci, młodzieży, rodziców, dyrekcji, grona pedagogicznego i pracowników było poświęcenie sztandaru naszej szkoły. Ta długo oczekiwana przez nas uroczystość odbyła się 7 kwietnia 2022 roku. O godzinie 10:00 cała społeczność szkolna, poczty sztandarowe zaprzyjaźnionych szkół i zaproszeni goście zgromadzili się w kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Dobrowodzie. Podczas Mszy Świętej, którą celebrowali proboszcz tutejszej parafii Ks. Piotr Rojewski wraz z księdzem rekolekcjonistą został poświęcony Sztandar Szkoły. Ksiądz Piotr przedstawiając sztandar jako symbol nauki, pracy dla dobra naszej ojczyzny oraz przynależności uczniów i nauczycieli do szkoły pokreślił, że dzisiejsze wydarzenie nosi znamiona uroczystości religijnej i patriotycznej.

                Po Mszy Świętej wyprowadzono sztandary, za którymi uczestnicy uroczystości udali się na teren szkoły na uroczystą akademię nadania sztandaru naszej szkole. W imieniu społeczności szkolnej uroczystość rozpoczęła uczennica klasy 7 Julia Gwóźdź oddając głos pani dyrektor Barbarze Guzińskiej, która serdecznie powitała przybyłych gości:  Pana Michała Marońskiego - zastępcę Burmistrza  Miasta i Gminy Busko – Zdrój, Pana Roberta Burchana – przewodniczącego Rady Miejskiej, Panią Beatę Durnaś – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Siesławicach, Panią Alicję Lalewicz – dyrektor ZPO w Kołaczkowicach, Pana Grzegorza Załęckiego - dyrektora ZPO w Szańcu, Pana Pawła Koreptę - autora melodii hymnu szkoły, zgromadzonych rodziców, nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły.

               Pani Dyrektor podkreślając rangę dzisiejszej uroczystości wspomniała niezwykłe słowa Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefan Wyszyńskiego: „Sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym, a przysięgą wojskową” i oddała głos przedstawicielce młodszego pokolenia, nauczycielce języka angielskiego, byłej uczennicy naszej szkoły, Pani Urszuli Wiśniewskiej, która przedstawiła historię szkoły od momentu jej powstania w 1827 r. aż do dni współczesnych. Była to też okazja do przywołania postaci zasłużonych dla szkoły dyrektorów: Jana Prucnala, Tadeusza Kwiatkowskiego, Elżbiety Rasała i obecnie sprawującej tę funkcję Pani Barbary Guzińskiej, którzy dbali o modernizację i rozbudowę szkoły oraz wzbogacenie bazy metodycznej. W bieżącym roku szkolnym nadal trwają prace nad unowocześnieniem bazy edukacyjnej szkoły, która może się poszczycić nowoczesną pracownią ekologiczną i językową.

               Od 1 stycznia 2017 r. placówka została połączona z przedszkolem i utworzono Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie. W roku szkolnym 2021/22 Publicznej Szkole w Dobrowodzie nadano imię Jana Długosza.

            W tak uroczystym dniu nie mogło zabraknąć naszego tańca narodowego, który już w dawnej Polsce rozpoczynał niezwykłe uroczystości. Najstarsi uczniowie zaprezentowali się w polonezie, do którego choreografię przygotowała Pani Renata Bugdalska.

            Wreszcie nadszedł moment, na który cała społeczność szkolna czekała z niecierpliwością. Na salę wszedł poczet sztandarowy składający się z przedstawicieli Rady Rodziców: Justyny Gwóżdź, Pauliny Kosałki i Sebastiana Farmasa, którzy zaprezentowali nowy sztandar.

            1. Płatem Sztandaru jest tkanina o wymiarach 110 cm x 110 cm barwy czerwonej po stronie głównej, a barwy niebieskiej po stronie odwrotnej. Jeden bok płata jest przymocowany do drzewca. Boki płata z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca są obszyte złotymi frędzlami.

            2.  Na stronie głównej płata sztandaru znajduje się wizerunek orła białego haftowany białym szychem a korona, dziób i szpony haftowane złotym szychem. Powyżej znajduje się napis haftowany złotym szychem: „BÓG HONOR NAUKA OJCZYZNA”.

            3. Na stronie odwrotnej sztandaru znajduje się okrągły wizerunek patrona. Nad nim biegnie napis: „PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA im. Jana Długosza”, a pod nim znajduje się  napis:  „W DOBROWODZIE”.

            4. Głowica sztandaru, wykonana z żółtego metalu, składa się godła Rzeczypospolitej Polskiej, w którym wizerunek orła umieszczony jest na podstawie w formie puszki  oraz tulei mocującej głowicę do drzewca.

            Wtedy nastąpił najważniejszy moment naszej uroczystości. Przedstawiciele Rady Rodziców  przekazali sztandar na ręce Pani Dyrektor, która podkreśliła, że jest on dla społeczności szkolnej symbolem Polski i symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie. Pamiętając o jego wymowie, należy okazywać mu cześć.

            Następnie sztandar został przekazany pocztowi sztandarowemu i nastąpił uroczysty moment ślubowania, które odebrała Pani Dyrektor.

            Ślubuję być dobrym Polakiem, jak nasz Patron, Jan Długosz,
            dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
            Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę,
            jak dla niej pracować, kiedy urosnę.
            Będę się starać być dobrym kolegą,
            swym zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

             

                Po uroczystym ślubowaniu po raz pierwszy został zeprezentowany publicznie hymn szkoły, który nosi tytuł „Bądź jak Długosz”. Autorką słów jest nauczycielka języka polskiego, Pani Ewa Nowaczkiewicz, od 1996 r. związana zawodowo z naszą szkołą. Muzykę napisał Pan Paweł Korepta – nauczyciel Szkoły Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Pendereckiego  w Busku – Zdroju.

                Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy złożyli  na ręce pani dyrektor gratulacje, którym towarzyszyło wzruszenie, radość i poczucie satysfakcji, podkreślając, że uroczystość nadania sztandaru to znak tożsamości szkoły i symbolu idei, którym ona służy.

            Na koniec nasi goście zostali zaproszeni do obejrzenia części artystycznej, na którą składały się piosenki w wykonaniu chóru szkolnego oraz wystąpienie ucznia klasy 8 Dawida Dulika, który wcielił się w postać Patrona szkoły, Jana Długosza, przypominając jego niezwykłą drogę życiową i związki z naszym regionem.

               Na zakończenie pani dyrektor Barbara Guzińska podziękowała w imieniu całej społeczności szkolnej przybyłym gościom za uświetnienie tej historycznej uroczystości swoją obecnością. Ostatnim punktem uroczystości było zaproszenie wszystkich gości na poczęstunek oraz złożenie okolicznościowych wpisów w księdze pamiątkowej. Uroczystość przebiegła w miłej i wzniosłej atmosferze, pozostawiając niezatarte wspomnienia i mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Z pewnością na długo pozostanie  w naszych sercach.

            Ewa Nowaczkiewicz

            Uroczysta msza i poświęcenie sztandaru PSP w Dobrowodzie 

            Uroczystość w szkole - przekazanie sztandaru.

            Hymn Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrowodzie.

            Przekazanie sztandaru Pani Dyrektor i uczniom szkoły.

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
      • dobrowoda@oswiata.busko.pl; m.szkola57@gmail.com
      • Tel: 41 378 15 25
      • Dobrowoda 26 28 -100 Busko Zdrój 28-100 Dobrowoda Poland
      • mgr Renata Bugdalska
    • Logowanie