• URATOWANY MYSZOŁÓW ODZYSKAŁ WOLNOŚĆ

          • URATOWANY MYSZOŁÓW ODZYSKAŁ WOLNOŚĆ

            W dniu 16.11.2022 roku przedszkolaki oraz uczniowie Zespołu Placówek w Dobrowodzie byli świadkami niecodziennego wydarzenia - wypuszczenia na wolność myszołowa. Myszołów był pacjentem ośrodka rehabilitacyjnego dla zwierząt i ptaków „Ptakolub” w Złotej. Ptak był ranny, trafił do ośrodka ze złamaną nogą. W pomoc rannemu ptakowi byli także zaangażowani pracownicy Straży Miejskiej w Busku-Zdroju, których nie zabrakło podczas tak ważnej chwili, jaką jest powrót ptaka do natury. Pan Tadeusz Ptak – prowadzący ośrodek , przywiózł ze sobą również inne okazy ptaków, które dzieci mogły zobaczyć i dowiedzieć się o nich kilku ciekawostek, które jeszcze muszą pozostać w ptasim azylu. Miały też wyjątkową okazję pogłaskać puszczyka. Dzieci poznały również losy bociana z Dobrowody, który wypadł z gniazda- udało się go wyleczyć i także cieszy się już wolnością. Prowadzący „Ptakolub” podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem przybliżając dzieciom także zwyczaje zwierząt , które ma pod swoją opieką. Nie obyło się również bez słodkiej niespodzianki przygotowanej przez pracowników Straży Miejskiej w Busku-Zdroju. To był wyjątkowy dzień.


             

            M. Sobczak

            M . Nowocień

          • Kiermasz taniej książki

          • Kiermasz Taniej książki

            W dniach 2-10 listopada 2022r. już po raz kolejny w naszej szkole odbył się Kiermasz Taniej Książki. W ramach tej inicjatywy nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie zostali zapoznani z ofertą wydawniczą Księgarni i Hurtowni Taniej Książki - Tuliszków. Głównym celem tej akcji jest propagowanie czytelnictwa w szkole i lokalnym środowisku.

            Wśród najmłodszych największą popularnością cieszyły się bożonarodzeniowe kolorowanki, naklejanki, książeczki o zwierzętach, starsi wybierali natomiast opowiadania i powieści. Nauczyciele również mogli znaleźć coś dla siebie. Często były to repetytoria i testy powtórzeniowe, które wykorzystane zostaną w nauczycielskiej pracy. Zakupione książki mogły być doskonałym prezentem na Mikołajki lub przeznaczono je pod choinkę na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Organizatorem była biblioteka szkolna oraz uczennice z kl. V i VI, które prowadziły kiermasz.

            Zapraszamy na kolejny kiermasz na wiosnę.


             

            Marta Skowrońska


             

          • Laboratoria przyszłości

          • PRACOWNIA JĘZYKOWA

            Uczniowie klas 4-8 korzystają z pracowni językowej sfinansowanej z programu „Laboratoria Przyszłości”. Nowoczesna edukacja wymaga nowoczesnego sprzętu dlatego pracownia jest bardzo przydatnym miejscem w szkole. Uczniowie są wymagającym odbiorcą dlatego w procesie nauczania powinno się używać różnorodnych środków dydaktycznych. Nowe pomoce przyczyniają się do pobudzania aktywności uczniów, mobilizacji, a także osiągnięcia sukcesów w ich intelektualnym rozwoju. Komputer oraz zestawy słuchawkowe jako pomoce dydaktyczne, czyli urządzenia wspomagające proces uczenia się i nauczania- stwarzają nowe możliwości i przynoszą wiele korzyści dla uczniów i nauczycieli. Sprzęt pozwala na wyćwiczenie sprawności słuchania, które jest bardzo ważną sferą w procesie nauczania języka obcego.

            Uczniowie mają możliwość lepszego przyswajania języka obcego, obcowanie ze sprzętem multimedialnym, odtwarzanie piosenek, słuchanie nagrań. Pracownia wpływa na wzrost aktywności uczniów oraz wspomaga motywację do nauki innymi sposobami niż dotychczas poznane (książka) poprzez różnego rodzaju gry i ćwiczenia multimedialne. Te programy sprawiają, że uczniowie chętniej biorą udział w zajęciach. Nawet Ci bardzo nieśmiali są chętni do współpracy.

            Korzyścią dla nauczyciela jest to, że ma kontrolę nad efektami pracy wszystkich uczniów. Może przeprowadzić zajęcia w sposób wymagający od uczniów o wiele większej aktywności, przekazywać treści programowe wspierając je ilustracjami. Wykorzystanie pracowni językowej zwiększa efektywność działań edukacyjnych nauczyciela i uatrakcyjnia proces nauczania.

            Wiśniewska Urszula

          • Święto Niepodległości

          • Dnia 11 listopada w Busku-Zdroju odbyły się uroczyste obchody 104 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po latach rozbiorów, powstaniach narodowych, zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, bohaterskiej walce i poświęceniu wywalczyli wolność. Oficjalne obchody Święta Niepodległości w Busku-Zdroju rozpoczęła Msza święta w intencji Ojczyzny w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przemaszerowali ulicami miasta, wśród nich orkiestra dęta, formacja mażoretek, grupa zuchów i  harcerzy ZHP, poczty sztandarowe, delegacje samorządów, szkół, służb mundurowych, lokalnych organizacji  i stowarzyszeń, instytucji i zakładów pracy. Główna część uroczystości odbyła się tradycyjnie przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki, przy al. Mickiewicza. Po wystąpieniu Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój, złożeniu okolicznych wiązanek,  punktualnie o godzinie 12:00 uczestnicy obchodów odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji ,,Niepodległa do Hymnu”.

            W uroczystości brali również udział uczniowie naszej szkoły, prezentując nasz piękny sztandar.

          • Akademia z okazji 11 listopada w Szkole Podstawowej w Dobrowodzie

          • Akademia z okazji 11 listopada w Szkole Podstawowej w Dobrowodzie

            Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości to najważniejsze polskie święto patriotyczne związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918 roku. 11 listopada to dzień szczególny bo świętujemy wolność, niepodległość i zjednoczenie. Z okazji tego święta w Publicznej Szkole Podstawowej w Dobrowodzie im. Jana Długosza odbyła się uroczysta akademia, upamiętniająca przypadającą w tym roku 104 rocznicę tego wydarzenia.

            Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego – „ Mazurka Dąbrowskiego” a następnie hymnu szkoły – „Bądź jak Długosz”. Montaż słowno –muzyczny uczniowie rozpoczęli od recytacji wiersza Władysława Bełzy – „Kto ty jesteś Polak mały” w wykonaniu Amelii Gwóźdź z kl.4 i Julii Gwóźdź z kl.8. W dalszej części inscenizacji pojawili się uczniowie reprezentujący 2 światy - współczesny świat uczniów i fantastyczny świat ducha historii, którzy w rzeczowy sposób relacjonowali wydarzenia historyczne. W główną rolę współczesnego ucznia niewiele jeszcze wiedzącego na temat Narodowego Święta Niepodległości wcielił się Daniel Dulik uczeń kl.6 , a w rolę ducha historii Mateusz Matusik uczeń kl.8. Ciekawym elementem inscenizacji były też scenki sytuacyjne z XIX wieku, które przywoływał duch historii, a które odgrywali w realistyczny sposób ucharakteryzowani na tamten czas uczniowie kl.8 ( Michał Curyło, Milena Gwóżdź, Julia Gwóżdź, Natalia Kuc, Aleksandra Ozdoba, Michał Skiba ,Julia Topór), uczennice kl. 6 ( Julia Kubala, Nikola Obcowska, Alicja Ozdoba) i uczennice kl. 4 ( Amelia Gwóźdź, Klaudia Kosałka, Patrycja Myłek, Milena Wleciał). Całość inscenizacji przeplatały dźwięki dawnych pieśni patriotycznych i żołnierskich w wykonaniu chóru szkolnego. Pieśń „Rotę” zaśpiewała solo Klara Woś uczennica kl.8. Część artystyczną zakończyła o radosnym charakterze pieśń patriotyczna pt. „Niepodległa”.

            Za niezwykły klimat uroczystości odpowiedzialne były: Pani Anna Rak, która przygotowała występ słowno – muzyczny i Pani Joanna Chudzińska, która przygotowała scenografię na sali gimnastycznej.

            Wszystkim uczestnikom akademii organizatorzy dziękują za wzorowe zachowanie.

            Anna Rak

          • Nasze Szkolne Koło PCK


          •  


             

            Nasze Szkolne Koło PCK


             

            W naszej szkole już od dwóch lat działa Szkolne koło PCK. Działalność PCK opiera się na zasadzie dobrowolności, humanitaryzmu i aktywności oraz spontanicznym udziale młodzieży i dzieci w życiu szkoły na rzecz danej społeczności lokalnej. Działalność szkolnego koła PCK stwarza dzieciom sposobność do kształtowania postaw i wartości, uczy rozwijać u dzieci poczucie odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych.

            Do szkolnego koła PCK należą uczniowie:

            1. Julia Kubala

            2. Maja Misztal

            3. Nikola Obcowska

            4. Daniel Dulik

            5. Julia Topór

            6. Milena Gwóźdź

            7. Bartosz Górak

            8. Julia Gwóźdź

            9. Gabriela Pawełczyk

            10. Zuzanna Smorga

            11. Aleksandra Ozdoba

            12. Joanna Milewska

            13. Natalia Kuc

            14. Natalia Stanek

            15. Amelia Gwóźdź

            16. Hubert Górak

            17. Klaudia Kosałka

            18. Maja Wleciał

            Nasze propozycje na rok 2022/2023

            • Udział w akcji: „ Sprzątanie świata”

            • Udział w obchodach: „ Światowego Dnia Zwierząt”

            • Zorganizowanie kiermaszu misyjnego z okazji: „ Dnia walki z głodem”

            • Udział w programie: „ Chrońmy dziecięce uśmiechy”

            • Zorganizowanie obchodów: „ Dnia Wolontariusza”

            • Przygotowanie Kartek Świątecznych dla osób samotnych

            • Zorganizowanie Dnia owocowo- warzywnego( robienie sałatek i szaszłykowych cudeniek z owoców)

            • Ćwiczenia bandażowania i resuscytacji krążeniowo- oddechowej na fantomach

            • Zorganizowanie akcji: „ Wiosenne przebudzenie z PCK”

            • Uaktualnianie gazetki i prowadzenie kroniki PCK

            Nasze szkolne PCK jest propozycją pozytywnego spędzania czasu wolnego, spełniania się w życiu niosąc pomoc drugiemu człowiekowi. Podstawowym celem jest propagowanie w środowisku szkolnym zasad działania Polskiego Czerwonego Krzyża, promocja zdrowego stylu życia, unikając zagrożeń i uzależnień oraz przestrzeganie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy.


             

            Światowy Dzień Zwierząt

            Szkolne Koło PCK włączyło się w obchody Światowego Dnia Zwierząt, które przypada 4 października. Światowy Dzień Zwierząt jest obchodzony w Polsce od roku 1993, jednak na świecie święto to wpisało się do kalendarza już w roku 1931.

            Wiąże  się ściśle z obchodzonym w Kościele katolickim świętem wspomnienia Św. Franciszka z Asyżu, który jest patronem zwierząt i ekologów.

            Głównym celem obchodów Światowego Dnia Zwierząt jest zwrócenie uwagi ludzi na los zwierzaków, szczególnie na los zwierząt bezdomnych i sytuację w schroniskach oraz informowanie ludzi o możliwościach pomocy.

            Przez cały miesiąc październik w naszej Szkole przeprowadzona była zbiórka karmy i pomocnych rzeczy typu: kuwety, kocyki, zabawki, którymi wsparliśmy Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach.

            W dniu ich święta życzymy:

            Smacznej karmy, dużo zabawek, pieszczot i... snu!

            Tego wszystkiego możemy życzyć naszym zwierzakom, ponieważ 4 października obchodzą one swoje święto.

            Nie zapominajmy także o tych, które żyją

            w schroniskach, bo Światowy Dzień Zwierząt jest dedykowany

            przede wszystkim im.

            Dziękujemy wszystkim, za przyniesioną karmę i jesteśmy dumni, że otworzyliśmy serca by pomóc czworonożnym przyjaciołom.

            Dziękuję!

            Opiekun koła PCK- Joanna Zych

          • Z wizytą w schronisku

          • Z wizytą w schronisku.

            Uczniowie z naszej szkoły zaangażowali się w pomoc bezdomnym psiakom i postanowili wesprzeć Schronisko w Dyminach, aby przypomnieć sobie o tym, jak bardzo zwierzęta są dla nas ważne. Pamiętać powinniśmy jednak nie tylko o naszych pupilach, ale też i o zwierzętach, które potrzebują naszej pomocy.

                   Uczniowie zebrali karmy, koce, zabawki, miseczki, aby polepszyć podopiecznym schroniska ich psi los. Radością napawa fakt, że tak wielu uczniów i ich rodziców wzięło udział w akcji. Szkolną delegację uczniów pod opieką pani Joanny Zych oraz przedstawiciela rodziców pani Pauliny Kosałka powitała kierownik schroniska, która opowiedziała o losie przebywających tam zwierząt, a także oprowadziła nas po schronisku, gdzie mogliśmy zobaczyć jak mieszkają tam psy i koty. Ta wizyta to znakomity przykład tego, jak ważnym jest uwrażliwianie dzieci na los nie tylko ich czworonożnych przyjaciół, ale i wszystkich zwierząt.

            Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tą akcję. 

          • Laboratoria przyszłości

          • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE

            •  

             

             Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

              Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony nasi uczniowie będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

               Miło jest nam poinformować, że  do grona szkół które otrzymały  środki na realizację programu Laboratoria Przyszłości  dołączyła również Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Długosza w Dobrowodzie. Pozyskane fundusze umożliwiły zakup sprzętu, dzięki któremu uczniowie będą mogli rozwijać kreatywne myślenie, umiejętność obsługi nowoczesnych narzędzi technologicznych oraz zdolności konstrukcyjne. Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia w naszej szkole i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności

             

               Kwota wsparcia jest uzależniona od ilości uczniów uczęszczających do szkoły i w przypadku naszej szkoły wynosi  – 60 000 zł.

            Dzięki otrzymanemu wsparciu został zakupiony poniższy sprzęt:

            • DrukarkA 3D wraz z akcesoriami
            • Filamenty do drukarki 3D
            • Mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami
            • Lutownice / Stacje lutownicze z gorącym powietrzem
            • Kamera przenośna cyfrowa z akcesoriami
            • Oświetlenie do realizacji nagrań
            • Aparat fotograficzny z akcesoriami
            • Głośniki
            • pracownia cyfrowa
            • Komputerowa jednostka centralna all-in-one z wzmacniaczem audio
            • Navigator Pro- program do sterowania pracownią z komputera
            • Monitor 22” Full HD LED
            • słuchawki z mikrofonem
            • głośniki do zabudowy
            • mikrofon kierunkowy z akcesoriami
            • Stoliki i biurka dla uczniów
            • Notebook
            • Zestaw Arduino Duży XXL edukacyjny

             

            Jako jedno z pierwszych działań odbyło się szkolenie członków rady pedagogicznej w temacie obsługi drukarek 3D.

             

            Informacje na temat realizacji tego projektu będą na bieżąco umieszczane na stronie internetowej naszej szkoły.

             

          • X Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe

          • X Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe

             

            W  październiku w  naszej szkole odbyły się  szkolne eliminacje do X Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego pt. „Po polsku o historii”, którego organizatorami są Fundacja „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ. W tym wyjątkowym projekcie edukacyjnym wzięli udział uczniowie klas 5 – 8, którzy w trakcie pisania dyktanda mieli okazję do poznania i przybliżenia najważniejszych postaci i wydarzeń z historii Polski  oraz sprawdzenia się w niełatwej sztuce ortografii i interpunkcji. Aż sześcioro uczniów osiągnęło wynik powyżej wymaganych 75 punktów. Ostatecznie mistrzem patriotycznej ortografii okazała się uczennica klasy VIII – Otylia Gwóźdź, która 26 października reprezentowała naszą szkołę w etapie wojewódzkim tego konkursu, osiągając dobry wynik.

            Ewa Nowaczkiewicz

          • Spotkanie z weterynarzem


          •  

            SPOTKANIE Z WETERYNARZEM

            3 listopada w naszej szkole odbyło się interesujące spotkanie. Uczniowie klas I – III i dzieci z oddziału”0” mieli możliwość porozmawiania z lekarzem weterynarii- Panem Grzegorzem Sychowskim oraz kontrolerem weterynarii panem Michałem Zielińskim, którzy pracują w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Pińczowie.

            Celem spotkania było poznanie pracy weterynarza oraz zdobycie wiedzy na temat dbania i pielęgnowania zwierząt domowych. Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu, opowiadały o zwierzętach, które mają w domu i zasypywały Pana weterynarza pytaniami dotyczącymi ich pupili.

            Dużą niespodzianką dla dzieci były lizaki, smycze, książeczki i naklejki przywiezione przez gości.

            Całe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Pozwoliło uczestnikom na poznanie choć po części tego ciekawego i odpowiedzialnego zawodu. Dzieci serdecznie podziękowały za spotkanie i wręczyły własnoręcznie przygotowane plakaty o zwierzętach.

            Serdecznie dziękujemy Panom weterynarzom za dostarczenie nam tylu ciekawych wiadomości.


             

            Marta Skowrońska

          • Dzień Papieski w przedszkolu

          • Dzień Papieski w Przedszkolu

            28 października obchodziliśmy Dzień Papieski w przedszkolu, który był wyrazem naszej wdzięczności i duchowej łączności ze św. Janem Pawłem II. Hasłem przewodnim tego dnia były słowa: „ Blask Prawdy”. Chcąc uczcić ten dzień przedszkolaki, a także dzieci z oddziału zerowego obejrzały wartościową bajkę pt: Św. Jan Paweł II z serii „ Aureola- od Stanisława do Karola”. W ten sposób poznały krótką historię życia Papieża, który bardzo kochał dzieci, wychodził naprzeciw ich potrzebom i stawał w ich obronie. Następnie dzieci z oddziału zerowego przygotowały krótki występ dla najmłodszych swoich kolegów i koleżanek. Recytowały wierszyki i zaśpiewały piosenkę z gestami pod tytułem: „ Czy wy wiecie, że my mamy Papieża”, gdzie w rolę Papieża wcielił się uczeń z kl. IV Hubert Górak. Na koniec uczennice z kl. IV i VI uświetniły tą uroczystość śpiewając przepiękne piosenki o Janie Pawle II „ Karol z Wadowic” i „ Kochamy Cię Janie Pawle II”, którą to wykonała na gitarze Nikola Obcowska. W ten sposób chcieliśmy przybliżyć naszym najmłodszym dzieciom tą niezapomnianą osobowość oraz uczcić pamięć o wspaniałym Polaku.

            Dziękuję grupie uczniów z klas IV, VI, którzy w ramach działalności wolontariatu pomagali w przygotowaniu dekoracji sali, a także uświetnili swoim śpiewem naszą uroczystość. Dziękuję również Pani wychowawczyni Barbarze Wielgo za wszelką pomoc, a także Pani Katarzynie Obcowskiej.

          • Tydzień Misyjny

          • Tydzień Misyjny w Naszej Szkole

            W przedostatnią niedzielę października od wielu lat jest obchodzony Światowy Dzień Misyjny rozpoczynający Tydzień Misyjny. Dzień ten przypomina nam o tym, jak ważna jest praca misjonarzy oraz zachęca do troski o misje.

            W czasie Tygodnia Misyjnego uczniowie z koła misyjnego działającego w naszej szkole zorganizowali Kiermasz słodkości- „ Ciastko dla misji”, na który wszyscy chętni mogli przynosić smakołyki, a później za przysłowiową złotówkę były sprzedawane. Mali misjonarze w pięknych strojach zachęcali całą społeczność szkolną do aktywnego udziału w kiermaszu, czego efektem jest zebrana pokaźna suma pieniędzy bo, aż 753,01 gr. Całą kwotę przekażemy na budowę kościoła na Wybrzeże Kości Słoniowej w kraju położonym w Afryce Zachodniej, gdzie pracuje nasz Polski Misjonarz ks. Antoni Sokołowski.

            Dzień Misyjny w Parafii Dobrowoda

            23 października grupa misyjna przygotowała w kościele parafialnym Dzień Misyjny. Dzieci i młodzież w pięknych strojach czytały na Mszy św. czytania, śpiewały psalm, złożyły dary na ołtarzu oraz modliły się za misjonarzy i swoich rówieśników w różnych zakątkach świata. Przed mszą św. czytały rozważania misyjne odmawiając różaniec w intencji misji i misjonarzy. Na zakończenie wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z ks. Proboszczem.

            Mali misjonarze udowodnili nam, że nie trzeba wyjeżdżać do Afryki, aby być misjonarzem, bo wystarczy mieć dla innych uśmiech, dobrą radę, miły gest. Wszystkim zaangażowanym w to piękne dzieło misyjne bardzo dziękuję. Przede wszystkim dziękuję rodzicom za przyniesione słodkości, wykonanie przepięknych strojów misyjnych, bo bez waszej pomocy nie byłoby tej szlachetnej akcji.

            Joanna Zych

          • Pamiętamy

          • dziWszystkich Świętych to czas kiedy z zadumą i refleksją zatrzymujemy się nie tylko przy mogiłach najbliższych, zapalamy znicze, składamy kwiaty, modlimy się i wspominamy. Odwiedzamy też miejsca spoczynku ludzi znanych i cenionych. Uczniowie klasy VI i VII pod opieką wychowawcy oraz Pani Psycholog odwiedzili cmentarz parafialny w Dobrowodzie. .Odwiedzili miejsca spoczynku ludzi znanych i cenionych. Złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach Żołnierzy Pułku Piechoty Rezerwy Wojska Polskiego, poległych na polu chwały we wrześniu 1939.Uczniowie złożyli również kwiaty na grobie księży, którzy służyli w parafii Dobrowoda.3 P

          • Ankieta z okazji Dnia Edukacji Narodowej

          • zDzi

            Kilka dni przed Dniem Edukacji Narodowej wśród uczniów klas I-VIII Szkoły Podstawowej w Dobrowodzie przeprowadzono ankietę. Dzieci i młodzież miały możliwość wypowiedzieć się w kwestii szczególnie lubianych cech swoich wychowawców i nauczycieli oraz umiejętności, które dzięki nim zdobyli w czasie nauki szkolnej. Ponadto złożyli szczere i przemiłe życzenia na ten szczególny dla Nauczycieli dzień, jak i na cały rok szkolny.
            Uczniowie od tych najmłodszych, którzy dopiero uczą się pisać, aż do najstarszych, którzy obszernie wypowiadali się na pytania ankietowe, wzięli udział we wspólnej inicjatywie. Budujące jest to, że tak jak na co dzień uczniowie zdobywają pochwały i oceny, to także uczą się bardzo ważnej umiejętności doceniania czyichś starań i pracy.

            Agnieszka Bucka

          • Ślubowanie Klasy Pierwszej i Dzień Edukacji Narodowej

          • Ślubujemy.

             

            W dniu 13. 10. 2022r. nasza szkolna społeczność powiększyła się o nowych uczniów. W tym dniu dzieci z klasy I złożyły uroczyste ślubowanie. Ślubowali być dobrymi Polakami. Dbać o dobre imię swojej szkoły. Zanim jednak mogli złożyć ślubowanie musieli odpowiedzieć na pytania przygotowane przez uczniów klasy III, które sprawdzały czy pierwszaki są gotowe do podjęcia czekających je zadań. Dzieci pięknie odpowiadały na stawiane i m pytania i wszyscy zgodnie stwierdzili, że są godni miana uczniów naszej szkoły. Po uroczystym ślubowaniu nastąpiło pasowanie, którego dokonała p. dyrektor B. Guzińska. Dzieci otrzymały drobne upominki przygotowane przez panią dyrektor, rodziców i uczniów z klasy III. W tym dniu świętowaliśmy również Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie z klasy III przygotowali wiersze i życzenia dla naszych nauczycieli. Każdy nauczyciel otrzymał pamiątkowego „Oskara dla najlepszego nauczyciela”. Dziewczynki z kółka tanecznego zatańczyły piękny taniec. Świętowanie zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

            Danuta Dziadek, Dorota Olszowa

          • Zajęcia w bibliotece

          • Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka”



            Uczniowie kl.I wzięli udział w Projekcie „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka”, który ma charakter ogólnopolski i jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tym samym jest bezpłatny zarówno dla szkół, jak i samych dzieci.

            20 października uczniowie kl. I razem z wychowawczynią panią Danutą Dziadek odwiedzili bibliotekę szkolną. Pani Marta Skowrońska przeczytała dzieciom wiersz pt. „Ja jestem książką”, dzieci powtórzyły alfabet i poznały piosenkę „Mała Książka Wielki Człowiek” Mietka Szcześniaka.

            Wszyscy otrzymali książki:

            • Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;

            • Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;

            • Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

            Na zakończenie dzieci wykonały wspólny plakat „ Moje abecadło”.

            Marta Skowrońska

          • Święto drzewa u przedszkolaków

          • Święto Drzewa w naszym przedszkolu

             

            Dnia 10 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Drzewa. Rodzice zadbali o to by ich pociechy były ubrane na zielono, a panie przygotowały piękne opaski z emblematem naszej planety. Obchody Dnia Drzewa przyczyniają się do krzewienia szacunku dla środowiska naturalnego w dorosłym życiu. Tego dnia w obu grupach odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew , dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Dzieci dowiedziały się również jakie wielkie znaczenie mają drzewa dla czystości powietrza, a tym samym zdrowia człowieka. „Biedronki założyły w sali hodowlę dębu i sosny”. Przedszkolaki złożyły także obietnice małego ekologa, że zawsze będą dbać o wszystkie rośliny, nigdy nie będą łamać gałązek, drzew i krzewów. W czasie zabaw badawczych w ogrodzie i w parku dzieci oglądały drzewa, dotykały kory, liści i gałązek. Nie zabrakło również zabaw ruchowych i pięknych prac plastycznych.

             

            M. Sobczak

            M. Nowocień

          • Przedszkolne kółko plastyczne

          • Kółko plastyczne „Mały artysta”


            Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych wychowanków, w naszym przedszkolu zostało utworzone kółko plastyczne pt. „Mały artysta”. Został opracowany program autorski z zakresu edukacji plastycznej, realizowany raz w tygodniu, we wtorek po godzinie 13.00. Opiekunką kółka jest p. M. Nowocień. Inicjatywą założenia kółka było, również poszerzenie oferty edukacyjnej przedszkola. Zajęcia realizowane w ramach pracy kółka plastycznego mają na celu rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci oraz ich wrodzonych możliwości twórczych poprzez różnorodne działania plastyczne. Udział w zajęciach stwarza okazję do poznawania różnorodnych technik plastycznych oraz do eksperymentowania różnym materiałem; do wyrażania swojej wiedzy, przeżyć i doświadczeń poprzez twórczość plastyczną; do kształtowania twórczej postawy i kreatywności , a także do odkrywania i budzenia wiary we własne możliwości. Dzieci są bardzo zaangażowane w wykonywanie prac plastycznych i technicznych , zajęcia te sprawiają im wiele radości i czekają na nie z niecierpliwością. A oto kilka naszych prac: ​​​​​​​

          • "Ubierz się w książkę"

          • I edycja konkursu  „Ubierz się w książkę”.

                 Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie kl. IV-VIII wzięli udział w konkursie fotograficznym: „Ubierz się w książkę”. Celem konkursu była popularyzacja książek i czytelnictwa, rozwijanie zainteresowań, możliwości twórczych oraz zachęcanie do fotograficznych poszukiwań i rozwijania zmysłu obserwacji. 26 września Pani Marta Skowrońska z biblioteki  szkolnej oraz pani psycholog Agnieszka Bucka  ogłosiły konkurs fotograficzny „Ubierz się w książkę”. Przedmiotem konkursu było wykonanie zdjęcia przedstawiającego osoby fotografowane z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała.

             10 października zebrała się Komisja powołana do rozstrzygnięcia konkursu, na który wpłynęło 10 prac. Wszystkie fotografie zostały nagrodzone.

            Wyniki konkursu

            I miejsce : Alicja Ozdoba, Maja Misztal.

            II miejsce : Zuzanna Szcześniak, Aleksandra Ozdoba.

            III miejsce : Kamila Lechowska, Nikola Obcowska.

            Wyróżnienia: Julia Kubala, Natalia Stanek , Andżelika Adamczyk, Oliwia Lipiec.

            13 października na apelu szkolnym nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów, nagród i wyróżnień.

            Gratulujemy i zapraszamy do kolejnych konkursów.

            Organizatorzy:

            Marta Skowrońska

            Agnieszka Bucka.

          • Musical Teatru Muzycznego Forte

          • Dnia 10 października starsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niezwykłym musicalu dydaktycznym dla dzieci i młodzieży Teatru Muzycznego Forte pod nazwą „Powrót do przeszłości. Czy mogę zmienić świat?” Twórcy tego przedstawienia postarali się wskazać młodemu widzowi, w jaki sposób poszerzać swoje horyzonty, a także jak może kształtować swoją przyszłość. Uczniowie, wraz z główną bohaterką Marysią, odbyli niezwykłą podróż do przeszłości, która pomogła nam zdobyĆ odpowiedzi na pytania: Czy Maria Skłodowska – Curie „MOŻE OCALIĆ” Twoją babcię? Czy Mikołaj Kopernik byłby pierwszym youtuberem? Czy Adam Mickiewicz lub Juliusz Słowacki mogliby stanąć na scenie z najbardziej znanym hip – hopowcem lub raperem? To było niezwykłe widowisko muzyczne o sławnych rodakach z elementami dobrego humoru i świetnej muzyki, które może pomóc w odpowiedzi na pytanie, czy młody człowiek może zmienić świat.

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
      • dobrowoda@oswiata.busko.pl; m.szkola57@gmail.com
      • Tel: 41 378 15 25
      • Dobrowoda 26 28 -100 Busko Zdrój 28-100 Dobrowoda Poland
      • mgr Renata Bugdalska
    • Logowanie