• W czwartek 6 października uczniowie klas IV-VII pod opieką wychowawczyń i kierownictwem pani Renaty Bugdalskiej uczestniczyli w całodniowej wycieczce szkolnej do Krakowa. Głównym celem wycieczki było poznanie traktu królewskiego. Pan Piotr - nasz przewodnik oprowadził nas po Wawelu przekazując interesująco historię obrazów, ołtarzy, sarkofagów królów. Opowiedział kilka legend o smoku wawelskim oraz legendę o słynnym w Krakowie psie, który ma swój pomnik nad Wisłą. Z niemałym wysiłkiem wszyscy weszliśmy na wieżę, by dotknąć serca dzwonu wawelskiego,  o którym również istnieją legendy. Przez okno na wieży podziwialiśmy piękną panoramę Krakowa. Z Wawelu udaliśmy się drogą królewską na głównyRynek, gdzie przewodnik przybliżył nam historię Sukiennic oraz miejsca, ktore kiedyś było wysypiskiem śmieci. Ciekawą atrakcją dla dzieci było wejście do stalowej głowy znajdującej się na Rynku. Na koniec podróży z przewodnikiem poznaliśmy legendy o trębaczu i wysłuchaliśmy hejnału z wieży mariackiej.

      Po wyczerpującym, pełnym wrażeń „spacerze” udaliśmy się do galerii krakowskiej na dobry posiłek i chwilę odpoczynku. Około 18.30 wyruszyliśmy autokarem w drogę powrotną do szkoły.

       Mimo deszczowej pogody wycieczka była bardzo ciekawa i pełna wrażeń.

 • 3 października zawitało do naszej szkoły kino sferyczne wyświetlając filmy dla trzech grup wiekowych. Przedszkolaki i dzieci z młodszych klas zobaczyli piękny, różnorodny świat fauny i flory występujący w morzach i oceanach. Uczniowie klasy IV i V poprzez przygodę pingwina i niedźwiadka polarnego poznali życie i warunki klimatyczne panujące na Arktyce i Antarktydzie oraz  wygląd kosmosu. Mieli okazję zobaczyć  warunki panujące na Marsie oraz przykład planety zbudowanej z gazów, pierścienie Saturna. Uczniowie zobaczyli także jak powstaje dzień i noc polarna w zależności od nachylenia osi kuli ziemskiej w stosunku do Słońca.  Filmy zawierały również sceny humorystyczne, co dodatkowo wyzwoliło wśród widzów pozytywne wrażenia i ogromne zainteresowanie. Po projekcji uczniowie przeszli krótki test, w nagrodę otrzymali „swoje zdjęcia z kosmosu”.  Były to piękne lekcje przyrody i geografii.

  Uczniowie VI i VII klasy obejrzeli niezwykłą projekcję filmu pt. „Dwa szkiełka”, w czasie którego poznali historię teleskopu i pierwszych odkryć dokonanych z jego pomocą.  Pomogły one w ustaleniu naszego miejsca w Kosmosie i tego jak dzisiejsze, zaawansowane instrumenty pozwalają nam poszerzyć wiedzę na temat otaczającego nas Wszechświata.

  Uczniowie mieli możliwość zobaczyć jak działają najnowocześniejsze teleskopy oraz jak największe obserwatoria badają nowe, fascynujące zjawiska i obiekty na niebie. W trakcie oglądania nieba przez teleskop widzowie odbyli podróż do czterech księżyców Jowisza, po raz pierwszy zaobserwowanych przez Galileusza, pierścieni Saturna oraz niezwykłych struktur innych galaktyk. Poznają również historię odkryć wielkich astronomów i fizyków: Galileusza, Huygensa, Newtona, Hubble'a oraz wielu innych.

  Pokaz zawierał zapierające dech w piersiach efekty wizualne, które umożliwiły naszym widzom przeniesienie się w przestrzeń kosmiczną. Efekt uzupełniała ścieżka dźwiękowa nagrana przez Londyńską Orkiestrę Symfoniczną.

 • Dnia 29.09.2017 r. zuchy wyruszyły na XXXIV Harcerski Rajd Nocny „PO OMACKU” z Wiślicy. Wędrówkę rozpoczęło zwiedzanie Muzeum Archeologicznego i Domu Długosza w Wiślicy. Później wyruszyliśmy na nocną wędrówkę „szlakiem królewskim”. Podczas marszu czekały na nas punkty kontrolne. Na jednym z nich mogliśmy się nauczyć jak rozpalać ogień bez użycia zapałek, zajęcia okazały się bardzo ciekawe.  Noc była pogodna, więc mogliśmy podziwiać rozgwieżdżone niebo oraz jasno świecący księżyc.  Ognisko w Hołudzy zakończyło naszą wędrówkę. Największe słowa uznania należa się dla najmłodszych: Daniela i Kingi, którzy bez marudzenia maszerowali do końca.
  Dorota Olszowa
 • 9 września 2017 roku zuchy wzięły udział w uroczystych obchodach 78 rocznicy bitwy pod Broniną – jednej z największych bitew wojny obronnej we wrześniu 1939 roku na Kielecczyźnie.   Zuchy uczestniczyły również w polowej mszy świętej na placu przed budynkiem świetlicy w Broninie. Liturgii przewodniczył ksiądz generał Stanisław Rospondek, kapelan kombatantów diecezji częstochowskiej. Ksiądz generał wygłosił homilię, nawiązując do kampanii wrześniowej i bitwy pod Broniną – 9 września 1939 roku.  Po głównych uroczystościach wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na pyszną grochówkę i bigos. Najedzone zuchy ochoczo ruszyły do zabawy, a atrakcji było mnóstwo: dmuchany zamek, karuzela, suchy basen, malowanie twarzy. 

                                                                                                                                           Dorota Olszowa

 • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

      W 2017 roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września. Data ta związana jest z rocznicą urodzin Janiny Porazińskiej – autorki książek dla dzieci i młodzieży, m.in. „Szewczyk Dratewka”.

  Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

      Najważniejszymi beneficjentami tego wydarzenia są dzieci.

     Z tej okazji  od 28 września do 4 października jak co roku spotykamy się w klasach oraz w bibliotece na głośnym czytaniu fragmentów książek.

      Akcję głośnego czytania rozpoczęła pani dyrektor szkoły Barbara Guzińska czytając najmłodszym fragment Marii Kownackiej „ Przygody profesora Biedronki”. Następnie pani Danuta Dziadek kontynuowała czytanie w Oddziale „0” a panie wychowawczynie w klasach I-III 

     Na spotkanie do biblioteki  przyszli uczniowie  z kl. I i II razem z wychowawcami. Pani Dorota Olszowa i Marta Skowrońska czytały dzieciom  fragment lektury „Szewczyk  Dratewka”.   Głównym celem jaki przyświecał temu spotkaniu było propagowanie codziennego głośnego czytania dzieciom, które w skuteczny i przyjazny sposób pomaga wpływać na ich wszechstronny rozwój.

   

  Marta Skowrońska

 • W dniu 15 września w naszej szkole została przeprowadzona akcja "Sprzątanie Świata" pod hasłem "Nie ma śmieci - są odpady". Tym samym dołączyliśmy do ogólnopolskiej kampanii, która odbyła się w całej Polsce w dniach 14-19 września.

  Uczniowie naszej szkoły czynnie brali udział w porządkowaniu klas oraz pracowni szkolnych. Przeprowadzono pogadankę na temat konieczności segregowania i recyklingu odpadów, które w ten sposób zyskują nowe życie. Najmłodsze dzieci porządkowały teren przy szkole, natomiast starsi uczniowie podzieleni na grupy, pod opieką wychowawców, zbierali śmieci na terenie otaczającym szkołę oraz przy drogach biegnących przez miejscowości Olganów i Dobrowoda. Tegoroczną akcję "Sprzątania Świata " podsumowano wspólnym ogniskiem połączonym z pieczeniem kiełbasek. Wszyscy jednoznacznie wskazali na celowość i udział szkoły w tej akcji w przyszłości.  Wszystkim zaangażowanym nauczycielom oraz uczniom składamy serdeczne podziękowania.

                                                                                                                                                               Koordynator akcji - Anita Skotnicka

 • Inaugurowaliśmy nowy rok szkolny 2017/2018 w Zespole Placówek Oświatowych w Dobrowodzie 04.09.2017 r. o godz. 9.00. na uroczystym apelu. Przybyłych przedszkolaków, uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły przywitała Pani Dyrektor Barbara Guzińska i krótkim programem artystycznym przedstawiciele najstarszej klasy w szkole. Po uroczystym wprowadzeniu pocztu flagowego i  odśpiewaniu hymnu państwowego przyszedł czas na wspomnienie ważnej daty – 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wszyscy zgromadzeni na apelu wysłuchali archiwalnego komunikatu radiowego z 1 września 1939 r., natomiast  uczennice  klasy VII zaśpiewały piosenkę żołnierską pt.”Dziewczyna z granatem”.

  Następnie przedstawicielka UMiG w Busku – Zdroju – Pani Magdalena Jastrząb – Wypych przeczytała list Pana Burmistrza Waldemara Sikory na rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18. Po apelu wszyscy uczniowie rozeszli się do swoich klas na spotkanie z wychowawcą.

   

   

 • Dnia 23 czerwca 2017r. zakończył się kolejny rok szkolny. Po 10 miesiącach nauki i pracy rozpoczęły się zasłużone wakacje. Uczniowie ZPO w Dobrowodzie najpierw uczestniczyli w tym dniu w Mszy Św., a później  udali się do szkoły na uroczystość przygotowaną przez uczniów klasy VI – Martę Koziarę i Piotra Nowaka pod kierownictwem wychowawczyni – P. Renaty Bugdalskiej.

  Na początku wspaniale zaprezentowali się nasi przedszkolacy, którzy swoim występem wprowadzili nas we wspaniały humor i nastrój nadchodzących wakacji.

  Na apelu zostali nagrodzeni ci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce i wyróżnili się wzorowym zachowaniem. Rodzice uczniów, którzy osiągnęli conajnmniej 5.00 i wzorowe zachowanie otrzymali listy gratulacyjne. Dyplomy otrzymali też uczniowie, którzy bardzo aktywnie pracowali w Samorządzie Uczniowskim i gazetce szkolnej "Iskierka,  mający wysoką frekwencję oraz Rodzice, którzy przez cały rok szkolny pracowali na rzecz szkoły.

  Przyznano, jak corocznie, nagrody Dyrektora Szkoły, które otrzymali nasi najstarsi uczniowie –Marta Koziara, Piotr Nowak i  Kamil Skotnicki. Po raz pierwszy w naszej szkole przyznano medal i tytuł Sportowca Roku, który otrzymał uczeń klasy III – Dawid Dulik.  Nagrody i dyplomy wręczała Pani Dyrektor Barbara Guzińska wraz z zaproszonym gościem – Panem  Jerzym  Radziwolskim,  Inspektorem Wydziału Oświaty, Promocji i Infrastruktury w UG w Busku-Zdroju.

  Podniosłe chwile umilił nam występ absolwenta Szkoły Muzycznej w Busku – Zdroju – Piotra Nowaka.

  Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy wspaniałych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów!

 • 19 czerwca zaszczycił nas swoją obecnościa były dyrektor naszej szkoły - pan Tadeusz Kwiatkowski wraz ze swoim zespołem muzycznym. Dyrektor powspominał czasy, kiedy sprawował w szkole funkcję dyrektora, dostrzegł również zmiany jakie zaszły w placówce. Potem wraz z zespołem dał piękny koncert muzyczny. Na zakończenie pani Dyrektor oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Marta Koziara w imieniu wszystkich uczniów złożyły podziękowała i serdeczne życzenia całemu zespołowi.. 

                                                                                                                                                     Dziękujemy!

 • Dnia 9 czerwca klasy IV-VI wraz z opiekunami : p. Renatą Bugdalską, Urszulą  Wiśniewską oraz Anitą Skotnicką wyruszyły na szkolną wycieczkę, tym razem w świętokrzyskie. Pierwszym punktem zwiedzania był rezerwat przyrody nieożywionej „Kadzielnia” w Kielcach, utworzony na  terenie dawnego kamieniołomu w skałach wapiennych.  Nasze przygody rozpoczęliśmy od niezwykle emocjonującego spaceru korytarzami 3 jaskiń tzw. Prochowni, Szczeliny i Jaskini Odkrywców. Następnie pan przewodnik poprowadził nas na taras widokowy na tzw. Skale Geologów, skąd mogliśmy podziwiać okazy przyrody nieożywionej, ogromny kielecki amfiteatr oraz pięknewidoki na pasma Gór Świętokrzyskich.

  Nieco zmęczeni wędrówką udaliśmy się na słynny kielecki deptak , ul. Sienkiewicza. To prawdziwa wizytówka Kielc, której zazdroszczą inne miasta. Tam mogliśmy odpocząć, posilić się i ochłodzić w ten upalny dzień nad rzeczką Silnicą, która jest atrakcją w centrum miasta.

  Kolejnym punktem zwiedzania była wystawa fotografii papieża Jana Pawła II pt. „Pielgrzym Tysiąclecia”, zorganizowana w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Przedstawia ona pontyfikat Jana Pawła II. Można na niej zobaczyć zdjęcia papieża  w podróży, w czasie spotkań, w modlitewnym skupieniu, ale też w czasie zwyczajnych górskich wędrówek.

  I wreszciecoś, na co większość uczestników wycieczki nie mogła się doczekać, szaleństwo w Parku Wodnym „Perła” w Nowinach. Czas spędzony w wodzie przysporzył wszystkim  oprócz korzyści zdrowotnych wiele radości i przyjemnych wrażeń. Wygłodniali, zmęczeni, ale zadowoleni, wróciliśmy do autokarów by ruszyć w drogę powrotną do domu. Było super!  Miejmy nadzieję, że to nie ostatnia taka wycieczka.

 • Miej słodkie sny i marzenia,

  niech one Ci się spełniają,

  a Twoje najskrytsze dążenia

  niech realnymi się stają! 

  2 czerwca w szkole zorganizowany został Dzień Dziecka. Od samego rana na dzieciaków czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Największym zainteresowaniem szczególnie wśród najmłodszych dzieci cieszyła się dmuchana zjeżdzalnia, smok i wąż. Dzieci mogły wziąć udział w różnych zabawach, zawodach i konkurencjach sportowych, rozmaitych konkursach. Dziewczynki ze straszych klas zatańczyły piękny układ taneczny. W tym dniu odbyły się wybory MISS i MISTERA szkoły zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Uczestnicy musieli zaprezentować się w różnych konkurencjach,  które oceniało jury w składzie: pani Dyrektor, pani Renata Bugdalska i Kamil Koziara.  W klasach 1-3 Miss została Kinga Piła - kl.I, zaś Misterem - Dawid Dulik - kl.III.  W starszych klasach tytuł Miss otrzymała Zosia Myszk - kl.IV, tytuł Mistera - Patryk Dusza również z kl.IV.  GRATULACJE.

  W tym dniu dzieci otrzymały darmowe bony na watę cukrową oraz napoje. Mamy przygotowały kiełbaski z grilla oraz pyszne lody.

  Był to dzień pełen radości i uśmiechu, nawet pogoda była wspaniała.

   

 • 2-3 czerwca  nasza biblioteka po raz drugi wzięła udział w Nocy Bibliotek. Tegoroczna akcja odbywała się pod hasłem „Czytanie porusza”.

      W tym roku  połączyliśmy ten dzień z obchodami Dnia Dziecka. W programie atrakcji nie brakowało. Akcję rozpoczęliśmy od czytania dzieciom książki Zofii Staneckiej pt. „Robot Robert”. W głośnym czytaniu dzieciom  wzięły udział panie Dorota Olszowa, Danuta Dziadek, Barbara Wielgo oraz rodzice min. Pani Agnieszka Stępień. W przerwie malowaliśmy chętnym dzieciom buźki na motyle, kotki, pieski, tygryski.

       Starsi uczniowie przygotowali tańce i występy artystyczne na świeżym powietrzu. Najmłodsi bawili się puszczając bańki mydlane.

  We wspólnym czytaniu wzięły  również udział dziewczynki należące do kółka bibliotecznego min. Aleksandra Milewska, Natalia Kolarz, Kinga Gadawska, Klepacz Gabriela, Kubasik Aleksandra, Orzeł Natalia, Izabela Wleciał, Amelia Gwóźdź, Marta Koziara i Szcześniak Klaudia.

  Dzieci bardzo chętnie  rysowały i kolorowały „Wyspy” Anity Graboś  oraz rozwiązywały krzyżówki i labirynty w kąciku rysunkowym. Dużym zainteresowaniem cieszył się “Flirt z twórczością Bolesława Leśmiana".

   Akcję Noc Bibliotek w naszej bibliotece zakończyliśmy projekcją filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stelle Nostra” kinowego hitu dla dzieci i młodzieży. Obchody umilały nam lody oraz kiełbaska z grilla ufundowane przez rodziców.  Wszyscy otrzymali pamiątkowe naklejki i zakładki do książek.  

  Uczestnikom Nocy Bibliotek w Zespole Placówek Oświatowych w Dobrowodzie serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne spotkanie.

   

  Marta Skowrońska

 • W dniach od 02.06.2017r. do 04.06.2017r. odbył się w Wieliczce 40 finał centralny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom".

   W  finale Turnieju wzięło udział po 32 uczestników z trzech kategorii wiekowych, wśród nich był Kamil Skotnicki uczeń klasy VI  Zespołu Placówek Oświatowych w Dobrowodzie reprezentujący województwo świętokrzyskie. Uczniowie ci wygrali  eliminacje  szkolne, gminne powiatowe, wojewódzkie. Według organizatorów w całym kraju w grupie szkól podstawowych  w eliminacjach OTWP wzięło udział ok 23 tysięcy uczestników.

  Finał składał się z testu pisemnego, zadań praktycznych oraz finału ustnego. Uczestnicy zwiedzili również Wieliczkę, Kopalnię Soli, bawili się na pikniku strażackim przygotowanym przez Ochotniczą Straż Pożarną w Gdowie.

  ,,Z młodzieżą i opiekunami spotkał się m.in. Prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemar Pawlak" cytat ze strony http://www.zosprp.pl. dostępna także galeria zdjęć.

  Nadmienić należy, iż w eliminacjach krajowych OTWP zgodnie z regulaminem ZOSPRP nie mogą brać udziału opiekunowie, którzy przygotowali uczniów !!!? 

  Kamil Skotnicki wszedł do finału z drugim wynikiem eliminacji pisemnych. Po trzech konkurencjach praktycznych i dwóch pytaniach ustnych zajął bardzo wysokie  5 miejsce w Polsce. Przypomnieć należy, że po raz drugi brał udział w eliminacjach krajowych. W ubiegłym roku eliminacje zakończył na 8  miejscu. Wyraźny postęp. Pozostał duży niedosyt,  jednak zrodziła się motywacja do jeszcze większej pracy. Z pewnością dużą pomocą w opanowaniu ćwiczeń praktycznych, byłoby wstąpienie do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.  Zarówno Kamil jak i jego rodzice muszą  o tym poważnie pomyśleć.

  Kamil godnie reprezentował naszą szkołę, gminę i województwo.                           

  Osiągnął najlepszy wynik w historii szkoły!

  Serdeczne podziękowania dla Komendanta Powiatowego PSP w Busku-Zdroju  bryg. mgr inż. Artura Brachowicza oraz  mł. bryg. mgr inż. Marka Lisa, mł. kpt. mgr inż. Michała Świądra, asp. Damiana Kuc  i innych strażaków za wsparcie, poświęcony czas i okazaną wszechstronną pomoc w przygotowaniu Kamila.                      

  Kamilowi GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów!

                                                                                                                                                        Barbara Wielgo

 • Uczniowie z klas II i III wraz z wychowawcami p. Danutą Dziadek i p. Barbarą Wielgo 30 maja 2017r. pojechali na wycieczkę do Sandomierza, który przywitał nas piękna pogodą. Pod czujnym okiem pani przewodnik poznaliśmy historię, zabytki i zwyczaje tego pięknego miasta.

   Przewodnik opowiadała ciekawe historie i legendy m.in. o Starym Mieście, zamku królewskim oraz ratuszu, Rynku, zabytkowych kamieniczkach, uchu igielnym, górach świętokrzyskich, krzemieniu pasiastym.  Do tego spacerowaliśmy obok Collegium Gostomianum i Domu Długosza.

   Zwiedzaliśmy zbrojownię rycerską, gdzie opowieści, stroje z dawnych epok i uzbrojenie rycerzy wprawiło dzieci w zachwyt. Mogli przymierzać i trzymać miecze, łuki, kusze itp. Widzieli zbroje, działa, które służyły do obrony w tamtych czasach usłyszeli ciekawostki z obrony Sandomierza. 

   Rejs statkiem po Wiśle wszystkim się spodobał. Piękne widoki i wspaniałe opowieści m.in. o wzgórzach pieprzowych,   Przeszliśmy też podziemną trasą turystyczną i usłyszeliśmy legendy związane z obroną przed jak się okazało często napadającymi na Sandomierz  innymi państwami.

   Wejście na taras widokowy na bramie opatowskiej  okazało się dla niektórych sporym wyzwaniem. Jednak się opłaciło. Zachwyciły nas piękne widoki  panoramy Sandomierza. Przewodnik opowiadała również skąd pochodzi nazwa miasta.  Następnie nadszedł czas na pyszny obiad w restauracji Ciżemka znanej  także z  serialu o ojcu Mateuszu. Na deser zjedliśmy pyszne lody. Później zakupiliśmy pamiątki. Ostatnim zabytkiem, który zobaczyliśmy była Bazylika katedralna Narodzenia NMP  w Sandomierzu – kościół gotycki wzniesiony ok. 1360.  Po czym udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

  Wspaniałe wrażenia, piękne wspomnienia zostaną z nami na zawsze. Wszyscy chętnie tam wrócimy.

                                                                                                                                                      Barbara Wielgo

 • W poniedziałek  29 maja w ZPO nr 1 w Busku – Zdroju odbył się Finał XIV Powiatowego Konkursu Wiedzy Regionalnej "Moje Ponidzie". Do rywalizacji przystąpiło 9 najlepszych drużyn z naszego powiatu. Atrakcją konkursu był regionalny zespół „Zlepce”, który inscenizował niektóre konkurencje.

       Naszą szkołę reprezentowała drużyna, która składała się  z 2 uczniów klasy VI – Klaudii Szcześniak i Kamila Skotnickiego. Zmierzyli się   oni z wieloma niełatwymi zadaniami, m.in. z uzupełnieniem mapki przedstawiającej rezerwaty i parki krajobrazowe Ponidzia, rozpoznaniem postaci i tytułów buskich legend, wskazaniem odpowiedniej kuracji dla kuracjuszy. Na koniec musieli  przedstawić wymyśleć hasło reklamowe i zaprezentować uroki naszego Ponidzia.

        Nasi uczniowie zakończyli rywalizację na siódmym miejscu.

                                                                                                                                                                                  Ewa Nowaczkiewicz

 • 24 maja uczniowie klasy IV swoją miłość, wdzięczność i szacunek wyrazili swoim rodzicom poprzez przedstawienie uroczystego programu artystycznego pt. „Mamo, Tato kocham Was”. Były tańce, śpiew piosenek, wiersze i oczywiście gorące życzenia dla Rodziców. Potem wszyscy uczestnicy uroczystości przy wspólnym stole częstowali się pysznościami przygotowanymi przez Mamy. Odbył się również turniej pt.”Czy znasz dobrze swoją mamę?”, w którym chętnie wzięły udział mamy ze swoimi pociechami.

  Było wzruszająco, wesoło i bardzo fajnie.

                                                                                                                                                     Bożena Krupa

 • Ten uroczysty dzień rozpoczął się o godzinie 8.00. Mamy odświętnie ubrane i kilku tatusiów obejrzało montaż słowno-muzyczny przygotowany z tej okazji . Wiersze, piosenki dla mam i tatusiów i bajkę o Czerwonym Kapturku. Rodzice występy nagrodzili gromkimi brawami.

  Po występie przyszedł czas na prezenty i poczęstunek.

  Piękny dzień, jednak o rodzicach należy pamiętać codziennie przez cały rok!

  Barbara Wielgo

 • Dnia     26.05.2017r. jak co roku, przedszkolaki  z oddziału „0” oraz uczniowie kl. I świętowali  Dzień Matki . Na zaproszenie dzieci, przybyli do szkoły niezwykli goście – Rodzice, dla których najmłodsi przygotowali z serca płynące życzenia, laurki, kwiaty oraz występ.  Odświętnie ubrane dzieci wyrażały miłość i wdzięczność swoim drogim Mamom poprzez występy artystyczne. Pięknie recytowały wiersze po których były nagradzane gromkimi brawami. Całość uroczystości przeplatana była piosenkami.

   Po wspaniałych występach wszyscy uczniowie wręczyli Rodzicom kwiaty i laurki z okazji ich święta. Publiczność była zachwycona popisami dzieci. Na twarzach zebranych matek i ojców malowało się wzruszenie, ale także duma ze swoich zdolnych pociech. Nad całością części artystycznej czuwały nauczycielki kl. I i Zerówki: Dorota Olszowa i Marta Skowrońska. Po części oficjalnej odbył się słodki poczęstunek na który mamy przygotowały piękny tort dla wszystkich uczestników. Podczas uroczystości nie obyło się jednak bez konkurencji w której mamy miały za zadanie odgadnąć swój portret.

   Uroczystość przebiegała w miłej i ciepłej atmosferze. Całość została uwieczniona na fotografiach – dzięki czemu wspaniała zabawa i niecodzienna atmosfera zostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników.

  M.Skowrońska

 • W dniu 25 maja 2017 r. w Naszym Przedszkolu odbyło się uroczyste spotkanie dla  MAM      i TATUSIÓW z okazji ich święta .Dzieci złożyły życzenia rodzicom - recytowały wierszyki, śpiewały piosenki oraz przedstawiły krótką inscenizację o Bocianie i zagubionych koralach. Rodzice byli zadowoleni i wzruszeni, ściskali swoje pociechy i dziękowali za upominki.  Po części oficjalnej odbył się wspólny słodki poczęstunek. Spotkanie przebiegało w miłej i ciepłej atmosferze  i na pewno na długo zapadnie w pamięci dzieci i rodziców.

  Jeszcze raz życzymy Wam, Drodzy Rodzice, aby takie uczucia towarzyszyły Wam każdego dnia. Nie tylko od święta. Nie tylko w maju!

  Anna Wojciechowska

 • Dnia 17 maja 2017 roku uczniowie oddziału przedszkolnego i klasy I wspólnie z mamami i wychowawczyniami  wybrali się w podróż do najpiękniejszych miejsc na Ziemi. W Alei Miniatur „Wonderful World” zobaczyli najwspanialsze budowle i dzieła stworzone przez naturę, w otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, u stóp Łysicy, najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich. Większość modeli wykonana jest w skali 1:25, dzięki czemu łatwo można porównać wielkość poszczególnych budowli. Sercem całego kompleksu jest watykańska bazylika z Placem Świętego Piotra, wśród  miniatur nie zabrakło słynnego mostu Rialto w Wenecji i  i Krzywej Wieży w Pizie.

  Z Włoch przenieśliśmy się w czasie i przestrzeni, przed słynną Operę w Sydney. Stąd powędrowaliśmy do Ameryki Północnej, a konkretnie do Orlando na Florydzie, gdzie zobaczyliśmy znany z filmów Walta Disney’a Zamek Kopciuszka. Jego twórcy wzorowali się na pewnej XIX – wiecznej budowli, którą napotkamy w dalszej części naszej podróży. Dumą tego parku są jedyne w Europie modele zniszczonych w zamachu terrorystycznym wież World Trade Center. Mimo, że są 25 razy mniejsze od pierwowzoru, to i tak zadziwiają swoją wielkością królując nad pozostałymi obiektami. Wraz z iglicą mierzą ponad 21 metrów, a więc prawie tyle co sześciopiętrowy budynek.

  Na Twin Towers spogląda Statua Wolności, obok której znajduje się kolejny symbol Stanów Zjednoczonych – Biały Dom. Od niedawana w  Alei Miniatur można podziwiać Górę Rushmore upamiętniającą prezydentów USA.

   Następnie powróciliśmy na Stary Kontynent. W Londynie  możemy zsynchronizować  nasze zegarki z Big Benem, w Paryżu koniecznie mogliśmy  sobie zrobić zdjęcie pod Wieżą Eiffla, na tle Katedry Notre Dame i Łuku Triumfalnego. W stolicy Niemiec zobaczyliśmy Bramę Brandenburską i udaliśmy się przed pokaźną, mierzącą ponad 6 metrów wysokości, Katedrę Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii. Kolejną atrakcją jest baśniowy Zamek Neuschwanstein znany też jako Nowy Kamienny Łabędź. To właśnie na nim wzorowali się budowniczowie Zamku Kopciuszka. Od Cerkwi Błogosławionego Wasyla w Rosji rozpoczęliśmy przegląd budowli charakterystycznych dla różnych religii świata. Legenda głosi, że twórcę moskiewskiej świątyni oślepiono, żeby nigdy nie wybudował podobnej konstrukcji. Równie ciekawa historia towarzyszy powstaniu Tadź Mahal w Indiach. Nie bez powodu mówi się, że to najsłynniejszy pomnik miłości na świecie. Mauzoleum zostało wybudowane przez wywodzącego się z dynastii Wielkich Mogołów Szahdżahana, na cześć przedwcześnie zmarłej żony. Obok znajduje się okazała, największa w Indiach bahaistyczna świątynia, która ze względu na swój kształt nazywana jest Świątynią Lotosu. W rzeczywistości mierzy 40 metrów wysokości,  jest odwzorowana w skali 1:25.

  Kolejnym punktem naszej wycieczki była miniaturowa Ziemia Święta – The Holy Land. Spacer rozpoczynamy od Wzgórza Świątynnego ze Ścianą Płaczu i górującą nad Jerozolimą Kopułą na Skale. Obejrzeliśmy też miniatury ważnych dla chrześcijan miejsc kultu. To Bazylika Grobu Świętego, Kościół Wszystkich Narodów, Bazylika Przemieniania Pańskiego na górze Tabor oraz Bazylika Zwiastowania Pańskiego Świątynia Getsemani w Ogrodzie Oliwnym, w którym Jezus modlił się tuż przed pojmaniem. Po opuszczeniu The Holy Land zobaczyliśmy fragment Wielkiego Muru Chińskiego i kawałek Japonii w postaci miniaturowego wulkanu Fuji w skali 1:1000.

  Zbliżając się już do szczytu  wzgórza, ujrzeliśmy  Katedrę Matki Bożej z Aparecidy w Brasílii, nie bez powodu uznawanej za arcydzieło współczesnej sztuki sakralnej. Naszym oczom ukazał się również Pomnik Chrystusa Odkupiciela, który błogosławi brazylijskie Rio i zmierzając coraz wyżej, zobaczyliśmy ateński Akropol i słynną Piramidy Słońca w Meksyku.

  Na szczycie odkryliśmy skarby starożytnego Egiptu: Świątynię Ramzesa II w Abu Simbel i pilnowaną przez Sfinksa Piramidę Cheopsa. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy we Włoszech i tam też ją zakończyliśmy podziwiając Wulkan Etna. W znajdującej się na szczycie alei kawiarence sezonowej znajduje się taras widokowy, dzięki któremu jednym spojrzeniem  objęliśmy cały miniaturowy świat i podziwialiśmy piękno Gór Świętokrzyskich.

  Następnie udaliśmy się do Huty Szklanej gdzie odwiedziliśmy Osadę Średniowieczną.

  Po przekroczeniu bramy wioski - „wehikułu czasu" przenieśliśmy się w przeszłość i rzeczywistość XII wieku.  Spotkaliśmy  żywych mieszkańców średniowiecznych Gór Świętokrzyskich, którzy uczyli jak wyrobić glinę na garnki czy utkać płótno na zgrzebne koszule.

  Teren wioski jest podzielony na trzy strefy:

  • Strefa I położona na zboczu od strony drogi prowadzącej na Święty Krzyż
  • Strefa II pośrednia położona na niewielkiej wyniosłości, ograniczona od strony wschodniej i zachodniej podmokłym terenem dopływem rzeczki Hutki
  • Strefa III położona na wyniesieniu od strony zachodniej w sąsiedztwie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

   

  Strefa I

  Pełni funkcję socjalno-rekreacyjno- gastronomiczną, przylega do drogi asfaltowej, z której jest zjazd oraz do działek współczesnej zabudowy zagrodowej. W tej strefie zlokalizowane są:

  •  brama główna „wehikuł czasu"- przenosząca nas ze strefy współczesnej w świat średniowiecza z punktem informacyjnym, kasą, punktem widokowym,
  • budynek administracyjno-socjalny - z pomieszczeniami biurowymi, sanitariatami, pomieszczeniami socjalnymi obsługi skansenu,
  • miejsce na ognisko dla organizacji pikników archeologicznych usytuowane jest w południowo-zachodniej części strefy z widokiem na staw, Święty Gaj,
  • „grodzisko" plac zabaw dla dzieci z rysunkiem średniowiecznego grodziska w posadzce

  Strefa II

  Ta część Wioski to „sacrum", do której przechodzi się przez pomost drewniany przerzucony nad stawem i dalej drewnianą bramę.

  W strefie tej znajdują się:

  • Święty Gaj częściowo na wyspie na stawie i dalej na jego brzegu w południowej strefie, gaj stanowią głównie buki i dęby z elementami plecionego ogrodzenia. W tym miejscu przewidziane są kręgi do palenia czerwcowych ognisk,
  •  kręgi bóstw Śwista, Pośwista i Pogody, z elementami gołoborza
  • amfiteatr, wykorzystuje naturalną skarpę na której z połówek pni drewnianych zaprojektowane są siedziska - ławy, z widokiem na scenę, która stanowi drewniany pomost, ograniczony od strony wschodniej krótkim odcinkiem niskiej palisady. Tłem widocznym  w perspektywie są posągi bóstw oraz zieleń Świętego Gaju,
  • chata zielarki - ziemianka zaprojektowana na skraju brzozowego zagajnika na styku strefy „sacrum" i osady, ze swoim poletkiem ziół i kręgiem pod ognisko dla ich warzenia,
  •  drewniany pomost nad naturalnym zagłębieniem terenu prowadzącym ciek okresowy. Pomost wprowadził  nas  na teren właściwej osady.

  Strefa III

  Ta część Wioski to osada słowiańska z budownictwem nawiązującym do IX- XII w.

  Osada zaprojektowana jest wokół majdanu, na środku którego znajduje się studnia. Składa się z sześciu chat, warsztatów prezentujących poszczególne rzemiosła. Znajdują się tam:

  • gospodarstwo domowe otoczone plecionym ogrodzeniem, z piwniczką gospodarczą w obejściu, do gospodarstwa przylegają poletka uprawne, na których są uprawiane len, zboże - proso, pszenica. Na skraju poletek znajduje się teren pastwisk,

  warsztat garncarski z podcieniem, z możliwością wypalania naczyń w piecu garncarskim lub ognisku wybudowanym w bezpośrednim sąsiedztwie chaty-warsztatu

  • warsztat tkacki - chata z podcieniem,
  • warsztat obróbki drewna oraz warsztat plecionkarsko-wikliniarski z trzema podcieniami, na dłuższych i krótszym bokach,
  • warsztat rymarski i szewski oraz teren  bartnika wydzielony plecionym ogrodzeniem,
  • warsztat kowalski,
  • w najwyżej położonym punkcie zarezerwowany jest teren pod lokalizację drewnianego kościółka wokół którego znajdą się usypane kopczyki żalnika,
  • miejsce do strzelania z łuku i rzucania oszczepem zostało zarezerwowane na zamknięciu terenu, na granicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

  Z dużym zainteresowaniem  dzieci przyglądały się jak dawniej robiono buty, jak tkano materiały czy wyrabiano naczynia z gliny. Następnie  miały możliwość własnoręcznie zrobić i upiec podpłomyki, które im bardzo smakowały. Na zakończenie mogły wsiąść udział w grach i zabawach. W ciągu jednego dnia dzieci podróżowały nie tyko " po całym świecie", ale również przeniosły się w czasie i przez 2 godziny " żyły" w  średniowieczu.

strona:

Kontakt

 • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
  Dobrowoda 26
  28 -100 Busko Zdrój
 • Tel i fax: 413781525

Galeria zdjęć