Drużyna zuchowa

15 Buska Drużyna Wielopoziomowa  „Polne Kwiatki” w Szkole Podstawowej w Dobrowodzie ma już prawie 30 lat, bo powstała w 1985 roku. Na początku była to tylko drużyna zuchowa. Osobno działała drużyna harcerska, później drużyna harcerska przestała działać. Aby brać udział we wszystkich imprezach hufcowych  w 2003 roku przekształciła się w Drużynę Wielopoziomową. Od początku drużynę prowadziła dh Dorota Olszowa, a później dołączyły do niej  dh Marta Skowrońska i Barbara Wielgo. Zbiórki zuchów to ustawione przemiennie elementy m.in.: obrzędy, tańce, gawęda, ćwiczenia ruchowe i sprawnościowe, śpiew, majsterkowanie  i inne.    Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zbiórkach. Wśród dzieci umocniły się więzi koleżeńskie, wzajemna współpraca, odpowiedzialność.  W pracę gromady z wielkim zaangażowaniem włączyli się rodzice. Chętnie pomagają w organizowaniu różnych wyjazdów oraz uroczystych zbiórek. Część z nich pomaga opiekować się zuchami w czasie rajdów.

Działalność gromady zyskała sympatię i uznanie wśród rodziców, dyrektora szkoły oraz komendanta hufca. Rodzice chętnie posyłają swoje pociechy na zbiórki, zdając sobie sprawę, że miło, pożytecznie i bezpiecznie spędzają tam czas. Działalność drużyny wielopoziomowej przynosi spodziewane efekty wychowawcze. Przekazywane dzieciom wartości harcerskie, uczą je postrzegania tego, co pozytywne, a jednocześnie pozwalają im łatwiej akceptować świat, innych ludzi i samych siebie. Zuchy i harcerze z wielopoziomowej drużyny „Polne Kwiatki” oprócz zbiórek biorą udział w różnych akcjach, przedsięwzięciach hufcowych i innych formach działalności. Wśród nich można wyróżnić udział w przekazaniu Betlejemskiego Świata Pokoju, Dębu Katyńskiego, Manewrach Techniczno - Obronnych, Turniejach Tenisa Stołowego, Zlocie Chorągwi, Zlocie Hufca. Nie są im obce potrzeby jednostki. Kształcą wrażliwość (udział w akcjach charytatywnych „Dar Serca”, „Grosik”, „Dzień Papieski”), estetyzm i wiedzę.  Stąd uczenie poznawania świata, pasji turystycznych, odkrywania nowych, urokliwych zakątków naszej ziemi, tropienie i rejestrowanie zdarzeń i historii, poznawanie ciekawych ludzi (udział w rajdach „Bartek”, „Ponidzie”, „Zmarzlaczek”, biwaki.  Podkreślić należy wychowawczą rolę tradycji i patriotyzmu (udział w Przedstawieniach Jasełkowych, rajdzie „Szlakiem Powstania Styczniowego na Grochowiska”, opieka nad Miejscem Pamięci Narodowej na cmentarzu w Dobrowodzie”.  To wykazuje program działania drużyny harcerskiej i zuchowej. Miały okazję zaprezentować swoje umiejętności teatralne czy wokalne, na scenie w Busku przy szerszej publiczności wielokrotnie zajmując czołowe miejsca w Turnieju Śpiewających Szóstek.  Przynależność do drużyny daje im to czego najbardziej potrzebują    i o czym marzą. Okazję do zabawy, jakiej sami nie umieliby sobie zorganizować ani nawet wyobrazić, szansę przeżywania wspaniałych przygód, prawdziwych i na niby, w gromadzie kolegów i koleżanek stanowiących zgraną paczkę. Pomaga w zwalczaniu słabości, przywar, bez zbędnego wytykania wad i braków, ze zrozumieniem, że niełatwo stawać się lepszym. Pomaga im wyrastać na takich ludzi, którzy wszystko czego się podejmą, wykonają najlepiej jak potrafią. Którzy będą się umieli ze sobą dogadać i wspólnie działać.

Czuwaj

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć w albumie fotograficznym.

• Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
    Dobrowoda 26